Јонасвалде (германски: Jonaswalde) — општина во округот Алтенбург, во Тирингија, Германија. Припаѓа на општинската заедница Оберес Шпротентал.

Јонасвалде
Црква во Јонасвалде
Црква во Јонасвалде
Црква во Јонасвалде
Јонасвалде во рамките на Германија
Јонасвалде
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Алтенбург
Општ. заед. Оберес Шпротентал
Месни единици 2
Градоначалник Ролф Матес
Основни податоци
Површина 7 км2
Надм. височина 190 м
Население 318 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 45 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABG
Пошт. бр. 04626
Повик. бр. 034496
Портал www.jonaswalde.de
Местоположба на Јонасвалде во рамките на округот Алтенбург
Карта
Карта
Координати 50°50′21″N 12°17′16″E / 50.83917° СГШ; 12.28778° ИГД / 50.83917; 12.28778Координати: 50°50′21″N 12°17′16″E / 50.83917° СГШ; 12.28778° ИГД / 50.83917; 12.28778

Географија уреди

Соседни општини уреди

Соседни општини се Хојкевалде, Тонхаузен и Фолмерсхајн во округот Алтенбург; Рикерсдорф во округот Грајц; како и градот Кримичау во саксонскиот округ Цвикау.

Општински единици уреди

Општината е поделена на два дела: Јонасвалде и Нишвиц.

Историја уреди

Од 1826 до 1920, Јонасвалде била дел од Саксо-Алтенбург.

Наводи уреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски уреди