Линда кај Вајда

Линда кај Вајда (германски: Linda bei Weida) — општина во округот Грајц, во Тирингија, во Германија.

Линда кај Вајда
Грб на Линда кај Вајда
Линда кај Вајда is located in Германија
Линда кај Вајда
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Грајц
Општ. заед. Лендерек
Градоначалник Рајнер Меркел (ДХС)
Основни податоци
Површина 8,81 км2
Надм. височина 318 м
Население 443 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 50 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GRZ
Пошт. бр. 07580
Повик. бр. 036608
Портал www.gemeinde-linda.de
Местоположба на Линда кај Вајда во рамките на округот Грајц
Карта
Координати 50°48′0″N 12°12′0″E / 50.80000° СГШ; 12.20000° ИГД / 50.80000; 12.20000Координати: 50°48′0″N 12°12′0″E / 50.80000° СГШ; 12.20000° ИГД / 50.80000; 12.20000

ГеографијаУреди

Соседни општиниУреди

Општини близу Линда се Берга (Елстер), Браунихсвалде, Ендшиц, Гауерн, Хилберсдорф и Рикерсдорф во округот Грајц, како и слободниот град Гера.

Општински единициУреди

Општината се состои од селата Линда и Полен.

НаводиУреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 декември 2019. (германски)