Пајцдорф (германски: Paitzdorf) — општина во округот Грајц, во Тирингија, Германија.

Пајцдорф
Пајцдорф is located in Германија
Пајцдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Грајц
Општ. заед. Лендерек
Градоначалник Јерг Трилич
Основни податоци
Површина 8,68 км2
Надм. височина 275 м
Население 422 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 49 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GRZ
Пошт. бр. 07580
Повик. бр. 036602
Портал paitzdorf.de
Местоположба на Пајцдорф во рамките на округот Грајц
Карта
Координати 50°51′0″N 12°13′0″E / 50.85000° СГШ; 12.21667° ИГД / 50.85000; 12.21667Координати: 50°51′0″N 12°13′0″E / 50.85000° СГШ; 12.21667° ИГД / 50.85000; 12.21667

ГеографијаУреди

Соседни општиниУреди

Општини близу Пајцдорф се градот Ронебург и Рикерсдорф во округот Грајц, како и Хојкевалде и Постерштајн во округот Алтенбург.

Општински единициУреди

Менсдорф е единствената административна единица во Пајцдорф.

ИсторијаУреди

Пајцдорф бил првпат споменат во списите во 1290.

Во 1837, околу 140 жители на Пајцдорф заминале во Америка, барајќи религиозна слобода. Заедно со имигранти од Саксонија, ги основале заедниците Алтенбург, Фрона, Витенберг, Дрезден и Пајцдорф на реката Мисисипи во Мисури.

Во 1963, ветерницата во Пајцдорф, подигната во 1792, била срушена.

НаводиУреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 декември 2019. (германски)