Раштани (Битолско)

село во Општина Битола

Раштани — село во Општина Битола, во околината на градот Битола.

Раштани
Раштани is located in Македонија
Раштани
Местоположба на Раштани во Македонија
Координати 41°03′11″N 21°19′27″E / 41.05306° N; 21.32417° E / 41.05306; 21.32417Координати: 41°03′11″N 21°19′27″E / 41.05306° N; 21.32417° E / 41.05306; 21.32417
Општина Битола
Население 396 жит.
(поп. 2002)
Надм. вис. 780 м
Раштани на општинската карта
Раштани во Општина Битола.svg

Атарот на Раштани во рамките на општината

Географиja и местоположбаУреди

Раштани — село во составот на Општина Битола, на 4 километри оддалеченост од градот. Поради својата близина со Битола селото припаѓа во нејзината рурбална зона. Раштани е ридско село и лежи на надморска височина од 780 метри. Атарот зафаќа површина од 5 км2.

ИсториjaУреди

Во XIX век, Раштани беше село во Битолската каза на Отоманското Царство.

СтопанствоУреди

Раштани има изразито полјоделско - сточарска функција. Обработливото земјиште зафаќа 142 ха од селскиот атар, а на пасиштата отпаѓаат 314 хектари. Од полјоделските култури застапени се житото (пченицата и јачменот), шеќерната репка (сé повеќе се намалува застапеноста во последниве години) и индустриски култури, а од сточарството се одгледува крупна стока.

ДемографијаУреди

Според статистиката на Васил К'нчов („Македониja, Етнографиja и статистика“) од 1900 година, во Раштани живееле 90 жители, сите Македонци.[1]

Според секретарот на бугарската егзархија Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Раштани имало 120 Македонци, егзархисти.[2]

Според пописот од 2002 година, селото Раштани брои 396 жители, од кои 391 Македонец, 3 Власи и 2 останати.[3]

На табелата е прикажан бројот на населението низ сите пописни години:[4]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 90[1] 120[2] 183 204 187 173 167 323 264 396

РодовиУреди

Раштани е македонско село.

Родови во селото се:

  • Староседелци: Павлевци (13 куќи) и Стамболџиовци (11 куќи), потекнуваат од браќата Павле и Костадин, Костадин одел на гурбет во Стамбол и по тоа го добиле името. Во родот Павлевци се знае следната генеологија Ѓорги (жив во 50-тите на 70 години) Коле-Божин-Атанас-Павле, основачот на родот;
  • Доселеници: Комарчевци (2 куќи) потекнуваат од предок кој се доселил од Дебарско.[5]

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Цркви[6]
Археолошки наоѓалишта[8]

Редовни настаниУреди

Меѓу празниците од овој период од годината посебно важно место има празникот на светите маченици Вартоломеј и Варнава во народот познат под името Вртолум, што се празнува на 24 јуни,кој го посетуват голем број на граѓани од цела Битола.

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр. 239.
  2. 2,0 2,1 Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, рр. 168-169.
  3. "Попис на Македонија" (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Посетено на 28 јули 2016.
  4. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
  5. Trifunoski F., Jovan (1998). Битољско-Прилепска котлина : антропогеографска проучавања (1914-1997). Српска академија наука и уметности. ISBN 8670252678. OCLC 469501519.
  6. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  7. Јован Ф. Трифуновски, (1998) Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавање. Београд, САНУ ISBN 8670252678
  8. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069

Надворешни врскиУреди