Брзи и мртви (филм)

Брзи и мртви (англиски: The Quick and the Dead) - американски вестерн филм од 1995 година во режија на Сем Раими. Главните улоги ги играат: Шерон Стоун, Џин Хекман, Расел Кроу и Леонардо ди Каприо.

„Брзи и мртви“
РежисерСем Раими
ПродуцентЏошуа Донен
Патрик Маркеј
Ален Шапиро
СценаристСимон Мур
НастапуваатШерон Стоун
Џин Хекман
Расел Кроу
Леонардо ди Каприо
МузикаАлан Силвестри
КинематографијаДанте Спиноти
МонтажаПиетро Скалиа
СтудиоJapan Satellite Broadcasting
ДистрибутерTriStar Pictures
Премиера10 февруари 1995 (1995-02-10)
Времетраење107 минути
Држава САД
ЈазикАнглиски јазик
Буџет$35 милиони[1]
Бруто заработка$18.6 милиони[2]

СодржинаУреди

Дејството на филмот се случува во 1878 година. Во малото место Редемптон пристигнува таинствената револверашка Елен. Во меѓувреме се одвиваат подготовките и пријавувањето за револверашкиот натпревар, а таа е дојдена токму за таа цел.[3]

НаводиУреди

  1. John Kenneth Muir (2004). The Unseen Force: The Films of Sam Raimi. New York City: Applause: Theatre & Cinema Books. стр. 180–189. ISBN 1-55783-607-8.
  2. „The Quick and the Dead“. Box Office Mojo. Посетено на 2011-04-10.
  3. „Брзи и мртви“, Антена, број 872, 13.3.2015, стр. 14.

Надворешни врскиУреди