Рамниште (Десово)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Рамниште

Карта

Местоположба 41°27′45″N 21°29′28″E / 41.46250° СГШ; 21.49111° ИГД / 41.46250; 21.49111
Основни податоци
Место Десово
Општина Долнени
Тип

 фурна


Период римско време
Портал „Археологија“

Рамништеархеолошко наоѓалиште во прилепското село Десово. Претставува фурна од римско време. Се наоѓа на растојание од околу 3 км североисточно од селото, покрај патот Дупјачани-Габровник, каде е откриена добро зачувана фурна за печење на градежна керамика, градена од тули, камен и кал, со две огништа во долниот дел.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.
  2. Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеографска проучавања, Београд 1998