Манастириште (Десово)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Манастириште

Карта

Местоположба 41°27′45″N 21°29′28″E / 41.46250° СГШ; 21.49111° ИГД / 41.46250; 21.49111
Основни податоци
Место Десово
Општина Долнени
Тип

 црква


Период непознат период
Портал „Археологија“

Манастириштеархеолошко наоѓалиште во прилепското село Десово. Претставува црква од непознат период. Во 1951-1957 македонскиот антрополог Јован Ф. Трифуноски при своите истражувања забележал дека на горната страна од селото, каде сега има ниви и пасишта се наоѓал манастир со црква посветена на Св. Илија.[1]

Поврзано[2]< уреди

Наводи уреди

  1. Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеографска проучавања, Београд 1998
  2. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.