Горно Поле (Десово)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Горно Поле

Карта

Местоположба 41°27′45″N 21°29′28″E / 41.46250° СГШ; 21.49111° ИГД / 41.46250; 21.49111
Основни податоци
Место Десово
Општина Долнени
Тип

 некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Горно Полеархеолошко наоѓалиште во прилепското село Десово. Претставува некропола од доцноантичко време. Се наоѓа на 2,5 км североисточно од селото, покрај патот за селото Габровник, каде е откриена некропола со гробови од камени плочи – тип циста.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.
  2. Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеографска проучавања, Београд 1998