Брчки (Десово)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Брчки

Карта

Местоположба 41°27′45″N 21°29′28″E / 41.46250° СГШ; 21.49111° ИГД / 41.46250; 21.49111
Основни податоци
Место Десово
Општина Долнени
Тип

 населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Брчкиархеолошко наоѓалиште во прилепското село Десово. Претставува населба од римско време. Се наоѓа на околу 2 км североисточно од селото, на една блага падина под котата 893, каде се забележуваат фрагменти од керамички садови, питоси и покривни ќерамиди.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.
  2. Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеографска проучавања, Београд 1998