Цркварско (Десово)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Цркварско

Карта

Местоположба 41°27′45″N 21°29′28″E / 41.46250° СГШ; 21.49111° ИГД / 41.46250; 21.49111
Основни податоци
Место Десово
Општина Долнени
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Цркварско или Чаирархеолошко наоѓалиште во прилепското село Десово. Претставува населба од доцноантичко време. Се наоѓа на околу 3 км југозападно од селото, под железничката линија, каде се пронајдени остатоци од населба. На површина од околу 2 хектара има фрагменти од керамички садови, питоси, покривни ќерамиди и други ситни наоди. Наодите се чуваат во Заводот и музеј во Прилеп.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.
  2. Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеографска проучавања, Београд 1998