Разговор:Грција

Последен коментар: пред 13 години од Kiril Simeonovski на темата Emblem of the Presidency of Greece
ВикиПроект Географија Оваа статија е дел од ВикиПроектот Географија, кој има за цел да создаде опсежен географски водич на Википедија. Ако сакате да земете учество во проектот, може да ја уредите оваа статија, или да прочитате нешто повеќе на страницата на проектот, каде што меѓу другото може да се приклучите на проектниот тим и/или да дадете свој придонес на страницата за разговор.

Итно! уреди

Ај некој, ако знае нека ја врати страната, тоа е под а, и под б, нека ја заштити од анонимци!!! Gorjan 12:04, 5 мај 2008 (UTC)

Користете Јунанистан наместо Грција. :) --MacedonianBoy 18:46, 12 јули 2008 (UTC)

 • Konecne Yunanistan namesto Grikja! You are nationalists pigs!! I understand all your barbarian language you bastards!!! ALL ARE RACIST BULGARIANS!!! --Αύγουστος 18:41, 16 јули 2008 (UTC)
 • p.s. A kedy bude konecne VARDARSKA namesto Makedonia?
εξαφανιστείτε τσιγγάνος νόθος --Raso mk 18:45, 16 јули 2008 (UTC)
Ναι, καταλαβαίνετε, επειδή είστε με τη μακεδονική προέλευση --Raso mk 18:48, 16 јули 2008 (UTC)
 • Nai ego eimai me tin makedoniki proeleusi einai alitheia file mou varvare, alla to provlimma einai oti eseis den eiste makedonoi! AA nai signomi iste kai eseis alla mono gia 50 xronia! Kai o tsiganos nothos einai mono i oikogenia tis miteras tsontas sou!--Αύγουστος 18:55, 16 јули 2008 (UTC)
Ακούστε εσείς, σλαβικός νόθος!!! Ξέρουμε εκείνο το 90% από σας ist έθνους σλαβικά. Έτσι, είναι εσείς έχει μια ταυτότητα; Παρακαλώ ομολογήστε την προέλευσή σας --Raso mk 18:57, 16 јули 2008 (UTC)

Важно уреди

  Здраво! Бидејќи ова е Википедија на македонски, ве молиме користете македонски јазик, без разлика на кого се однесуваат коментарите. Ова е така бидејќи разговорите што да се одвиваат треба да бидат разбирливи за поголемиот број на корисници. Ако користењето на друг јазик не може да се избегне, тогаш ве молиме обезбедете соодветен превод на англиски/македонски јазик. Ви благодариме!

  Hello! Since this is Wikipedia in Macedonian, please always use Macedonian, regardless of whom you address your comments to. This is so, so that the comments could be comprehensible to the community at large. If the use of another language is unavoidable, please provide a proper translation of the comments in English/Macedonian. Thanks!--~~~~ - --MacedonianBoy 19:01, 16 јули 2008 (UTC)


 • hahahah oute eseis to den pistvete! me tous varvarous tha milao san varvaroi! Alla tha to leo gia teleutaia fora gia esas kirie rasiopoule! Alitheia oi slavoi irthan stin Makedonia, Thessalia kai ston Peloponniso ston 6 aiona. nai. kai ekei itan os 9 aiona. O vysantinos stratigos STAURAKIOS pire tous slavous apo tin ellada kai tous evase stin Anatolia! Auto ekanan oi vysantinoi os 9 aiona otan itan i maxi konta ton PAtra! Kai 85% slavous apo tin elladan itan stin anatolia! Meta stin elladan stis kapoies perioxes pou den itan ellines irthan oi ellines apo tin anatolia, italia, kypro kai apo tin makedonia episis!nai autoi ligoi slavoi ti afisan einai ellines simera, to dna ton ellinon mas lene oti 12% apo tous ellines exoun slavikous genous! Einai ola!
So, if you do not want to write on English, Macedonian is not familliar to you, so write in that funny alphabet with stupid letters. --MacedonianBoy 19:07, 16 јули 2008 (UTC)
12% ή 112%--Raso mk 19:08, 16 јули 2008 (UTC)
πολύ περίεργα. Ο τσιγγάνος δεν έχει ένα αλφάβητο--Raso mk 19:12, 16 јули 2008 (UTC)

if is greek alfabet stupid why are you writing in cyrilic dont u know that cyrilic is from greek alfabet? oh you dont know of course! will translate:

It was true, slavs came to Thessalia, macedonia and Pelopones in 6 century AD. And there were to 9 century! Byzantine general Staurakios ressetled slavs from greece to anatolia, than it made a lot of generals after him to battle near Patras where greeks won battle with slavs! And 85 % of slavs from greece were now in anatolia! to greece came greeks from Italia, Anatolia, MAcedonia and Cyprus. ANd yes these slavs who stayed in greece were mixed with greece and thats why 12% greeks has got slavic genes too!!its all

you said 90% please no jokes! If im nacionalist i say that greeks arent mixed i know that they were but we greeks are in majority from ancient greeks! and yes true gypsies doesnt have alphabet but you are gypsies and you stole alfabet from greeks like all what you have!

Yeah right!! Greek nation not exist, just hellenic tribes mixed with slavs, albanians and pontic greeks who are 100 % turks. ευθυμίες --Raso mk 19:24, 16 јули 2008 (UTC)
P.S. You gr alphabet was stoled from fenikians. dont forget

ευθυμίες --Raso mk 19:24, 16 јули 2008 (UTC)

you are ignorant yes the name greeks is not our name its from latin Graeci! Our name is Hellenes and this name had ancient greeks and modern too! hellenes and greeks are same just hellnes in greek greek in latin!!! yes they mixed with 12-15% slavs, so its about 85 greeks and rest are slavs!!! pontic greeks speak greek language its very simmilar like ancient greek!!! you speak that they are turks! ahha say it to london university you will be declarate for idot number 1! reality is that modern turks are just islamized Greeks, Armenians,Assyrians and kURDS!!! They converted to islam for goodly life and became turks!!!ancient turks had mongolian eye, today turks are same like miditereans!!! Ita all proved by ITALIAN DNA ANALYSES OF EUROPE!!!! ITALIAN NO GREEK!!!! they said true why you ignorate this? aaah of course greeks payed to these italian expert on DNA for say lies ahhahahah

 • vre Rasiopoule den exeis tipota ti na les?
(македонски) Дечки, дај оладете малце и не го користете викито за непотребни националистички расправии за тоа кој колкав процент на мешавина од кој народ е. Очигледно ова нема врска со статијата, не знам за што дискутирате. Ако продолжите да ја вжештувате расправијата (која и така е без цел) ќе добиете блокови. Тоа е прво. Второ, не употребувајте грчки јазик, ве молам. Поголемиот дел од нас не можат да разберат што е „ευθυμίες“ или „πολύ περίεργα. Ο τσιγγάνος δεν έχει ένα αλφάβητο“, за мене се тоа хиероглифи, затоа или македонски, или англиски, или некој јазик кој општо можеме да го разбереме (српски или хрватски на пр.). Трето, ова посебно важи за Корисник:Αύγουστος, потпишувајте ги постовите со четири тилди ~~~~. Лично мене ме заболел к***т колкав процент не ти знам каква крв имаш или кој ти бил предок, овде не можеш да се правиш попаметен од другите и да не се потпишуваш. Затоа прекинете веднаш со ова, бесмислено е.
(англиски) Guys, come on, chill out and don't use the wiki for unnecessary nationalistic debates about who has a percentage in their blood and from where he origins. It's obvious it has nothing to do with the article, I really don't know why are you debating. If you continue to bring this to a heated debate (which is already without a purpose) you'll get b&. That's the first issue. Secondly, don't use Greek. The most of us can't understand what "ευθυμίες" or "πολύ περίεργα. Ο τσιγγάνος δεν έχει ένα αλφάβητο" means, for me it's just a bunch of hieroglyphs, that's why we should use either Macedonian or English, or some other well-understandable language (for us, Serbian or Croatian for example). Third, and this one goes to Корисник:Αύγουστος, please sign your posts with four tildes ~~~~. Personally, I don't give a fuck how much of a percentage from which nation you have in your blood or who are your ancestors; here you are the same as everyone else and you can't act smarter then us and not sign your posts. Stop this right now, it's pointless. --Brainmachinewtf? 22:14, 16 јули 2008 (UTC)

I have problem juat ith some ignorants from your country! i cant prove him real truth which accept all world and he is still ignorant! But ok! Are you tolerate for example this racist Raso has in his profil that he hate greek culture and civilization or waht he write there? Everyone inteligent people know that modern greeks are from ancient greeks and that modern slavic macedonians are just Slavs, not from ancient Macedonians. Your prime minister sayd it to: We are Macedonians but Slavs, ancient Macedonians were Greeks and Alexander was Greek, we have our history, slavic history... Just respect this and all will be normal!--Αύγουστος 22:37, 16 јули 2008 (UTC)

Ja viem velmi dobre kto je moj predok a vy ma to nemusite učiť! Vy sa naučte rešpektovať Grécko a to je všetko, ja nepotrebujem aby ma tu nejaky rasista ako ten Raso učil nejaké klamstva a lži o Grécku o mojej krajine, lebo ja velmi dobre viem kto som na rozdiel od mnohych z vas!--Αύγουστος 22:45, 16 јули 2008 (UTC)

MARHABA! Which language is this BTW? Every person knows only one thing- Greeks are from Ethiopia. Presentday Greek is not simillar to the Old Greek and stop with your irredentism and stupid Greek nationalism. PS:Antient Macedonians have noting similliar to the Greek tribes. Macedonians are separate nation. Regards!--MacedonianBoy 22:50, 16 јули 2008 (UTC)

ONCE AGAIN FOR LITTLE RETARDED: if modern greek arent same like ancient than why recent ITALIAN DNA analyse of MODRERN GREEKS provided that MAYORITY of modern GREEKS are descendants of ANCIENT GREEKS!!! same DNA COMBINATION!!!! Please do you think that italian DNA experts will lie???????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????--Αύγουστος 23:04, 16 јули 2008 (UTC)

Wikipedia is not a battleground, and no one can push around their POV. Αύγουστος, please, don't start this type of argument in here. Look, we know what Greeks think, and you know what Macedonians think. Let it be, man, in here no one will win any battles. And Raso and MB, please, don't argue any more. For the comment above (an insult) Αύγουστος will get b&. --Brainmachinewtf? 23:47, 16 јули 2008 (UTC)
I do not even want to start counting how many Wikipedia rules are broken here. So, before someone gets banned, please read what Brainmachine wrote above and stop discussing things that are not connected to any part of the article. This is a final warning - if anyone writes anything that is offensive and/or written in a language other than Macedonian or English will be banned without any further notice. --Виктор Јованоски 23:58, 16 јули 2008 (UTC)
 • I think that you just dont have arguments about this my last sentence! And why you didnt write about block to personal rasos or "macedonian" boy profile? And last why you wrote turkish name to article Greece? Do you want provocate? You must write it than in albanian, bulgarian too or just greek, not just in turkish!--Αύγουστος 07:04, 17 јули 2008 (UTC)

За нашиот пријател од Грција/Για τον Έλληνα φίλο μας/For our Greek friend уреди

 • (македонски)Воздржи се од понатамошни навреди бидејќи нема да постигнеш ништо, освен твое блокирање. Ова е страница за разговор, а не за докажување на некакви теории. Истото важи и за другите корисници, воздржете се од такви коментари. Ова е прво и последно предупредување што го добиваш на грчки, во иднина или користи англиски, или ќе бидеш повторно блокиран.
 • (грчки)Συγκρατήσου από περαιτέρω ύβρεις επειδή δεν θα κατορθώσεις τίποτε, εκτός από τη φραγή σου. Αυτό εδώ είναι σελίδα συζητήσεως, και όχι σελίδα στημ οποία αποδεικνύουμε κάποιες θεωρίες. Το ίδιο ισχύει και για τους άλλου χρήστες, συγκρατηθείτε από τέτοια σχόλια. Αυτή είναι η πρώτη και η τελευταία προειδοποίηση που θα λάβεις στα ελληνικά, στο μέλλον χρησιμοποίησε είτε αγγλικά, είτε θα καταλήξουμε πάλι στη φραγή σου.
 • (англиски)Please restrain yourself from further insults, as thus you will not achieve anything, except being blocked. This here is a talk page, not a page where we prove some theories. The same goes for the other users, restrain yourselves from such comments. This is the first and last warning that you get in Greek, use English in the future, or you will end up being blocked again.

--√ гитардэмонговори со мной √ 14:06, 19 јануари 2009 (UTC)

Враќање на содржината како што беше уреди

Бидејќи Filip M не ги наведе причините поради кои што ја промена содржината на страницата, морам да ја вратам во нејзината стара форма, односно последно прифатливо уредување. Тој наведе дека нема извори кои ги потврдуваат тврдењата, иако беа тие наведени. Исто така терминот кој сега го користиме на Википедија е Политики на една држава, а не Политика, оттаму и поднасловот. Ако имате извори дека нешто од тврдењата не е точно, изнесете ги на страницата на разговор за да се разгледа дали некои делови од статијата треба да бидат отстранети.

--√ гитардэмонговори со мной √ 13:41, 19 јануари 2009 (UTC)

До последниот ден на постоење на Источното Римско царство (читај: Византија) нејзините жители се нарекувале ромејци или ромеи (или на нашки: римјани). Единствената врска на тоа царство со современа Грција е тоа што тоа овозможило зачувување на грчкиот јазик и на античките традиции низ средновековието. Инаку, ако сме искрени до крај и Руското и Османлиското царство се сметале себе за наследници на Римското царство.
Што се однесува до референцата која се цитира, таа не е комплетна и незнам дали некој би можел да ја најде доколку остане на таков начин пренесена.
Поздрав, Wikimk (разговор) 14:42, 19 јануари 2009 (UTC)
Мислам дека нејасен е делот каде што се тврди дека Грција е наследничка на античка Грција. Што би требало тоа да значи, поточно? И кој експлицитно го тврди ова? Постојат сериозни историски и политички (па донекаде и етнички и лингвистички) дисконтинуитети помеѓу сегашната и античката Грција. Сепак, генерално се сложувам со пасусот и мислам дека треба да остане. --FlavrSavr (разговор) 15:36, 19 јануари 2009 (UTC)
И јас се сложувам со ова (дека не знаеме за сигурно), но не и да остане пасусот.-- MacedonianBoy  Oui? 15:50, 19 јануари 2009 (UTC)
Мислам... не ми беше целта на дискусијава да се надгласуваме. :-) Ако веќе има луѓе кои сакаат да остане тоа тврдење нека остане, ама како возрасни луѓе може да се договориме да ја тргнеме референцата бр. 4 (која и така не е референца со која оригиналниот извор не може да го најдете) и така ќе го направиме тврдењето без основа! Што велите за овој компромис? :-) Поздрав, Wikimk (разговор) 16:21, 19 јануари 2009 (UTC)
Претпоставувам дека ќе се сложите и дека референцата број 4 всушност и не е референца? Поздрав, Wikimk (разговор) 15:43, 19 јануари 2009 (UTC)
Со сигурност се знае дека Грција е родното место на демократијата, западната философија, Олимписките Игри, западната литература и историографијата, политичките науки, големи научни и математички принципи, и западната драма, вклучувајќи ги и трагедијата и комедијата. Она што мислам дека треба да го избегнеме е нејасни термини како наследничка. Што е потребно за да се каже дека една земја е наследничка на друга? И да, референцата не е комплетна. --FlavrSavr (разговор) 16:09, 19 јануари 2009 (UTC)
Во однос на тоа што претставува се Античка Грција се сложувам со се освен дека претставува наследник на Источното Римско царство (а тоа веќе го прокоментирав во мојата прва порака). Поздрав, Wikimk (разговор) 16:21, 19 јануари 2009 (UTC)
Уште една забелешка! Мислам дека е посоодветно наместо западната да стои европската. Тоа што денес сѐ што е вредност доаѓа од Запад ми се чини дека е друга работа. Поздрав, Wikimk (разговор) 08:07, 20 јануари 2009 (UTC)
Па добро, треба да стои дека според некои е наследничка на Византија, бидејќи Грците се убедени дека се наследници на Византија и дека Турција им ја краде историјата. Затоа и Константинопол е нивен, и баклавата, мусаката, и алвата и кафето. Значи тоа е цела работа, што тоа тврдење е општоприфатено во Грција и треба да биде наведено, и во никој случај не треба да биде изоставено. Затоа пишуваше, според 'некои'. Исто како што според некои Р. Македонија е наследничка на античка Грција, а според цел свет тоа е Грција, па сепак седи во статијата дека Александар е Македонец и слично, иако би требало да се наведени и двете варијанти. Значи мојата поента е дека треба да стои тоа за Византија бидејќи многу луѓе го тврдат тоа (нема врска дали јас лично сметам дека е вистина или не), а за античка Грција, многу е логично дека е нејзина наследничка. Тоа со поентите дека ние сме наследници на нивната историја, тоа не штима. Значи Платон и Демостен биле Македонци? Тоа што Грците денес имаат ДНК различна од онаа на античките, не значи дека не се наследници. И ние имаме многу турска ДНК, па се сметаме за Словени (кој како). Додуша ако се сметавме сите за Словени немаше ни да го правиме овој разговор, но сепак...
P.S. А зошто беше тргнато тоа дека се наследници на 3 века турско ропство, или нешто така беше напишано...?
--√ гитардэмонговори со мной √ 13:09, 20 јануари 2009 (UTC)
Сметам дека најголем проблем на народите од Балканот е тоа што има премногу Големи држави (Макединии, Грции, Бугарии, Србии и др.). Претпоставувам дека ти е познато како заврши последната голема идеја од овој тип (на крајот од минатиот век)! За жал сите балкански народи се доволно конзервативни за да не може да увидат дека кога ги бркале Турците од Европа, западните сили се потрудиле да створат доволно мали државички на овие простори кои нема да бидат закана за интересите на било кој од нив.
Сметам дека сите балкански народи имаат меѓу себе повеќе сличности одошто разлики. Ама, исто така, сметам и дека во тоа лежи проблемот (тоа создава фрустрации). Зашто за мене, на пример, поблиски ми се по менталитет и по култура Грците од Словенците... а обајцата знаеме што се случува.
Исто така сметам дека неможноста на политичките елити да обезбедат просперитет во овие држави во општества раководено од правилата на либералниот капитализам ги тера постојано да бараат потреба да се легитимираат пред гласачите со т.н. Големи идеи (кои за жал не го полнат мевот со храна). Мислам дека тоа е причината поради која најдобро место за живеење на балканците не е Балканот!
Понатаму немам намера да коментирам на оваа тема.
Поздрав, Wikimk (разговор) 13:44, 20 јануари 2009 (UTC)
Да се разјаснам нешто. Јас не тврдам дека Грција не е наследничка на Античка Грција (во поглед на јазикот, сигурно е!), туку дека самиот збор и поим наследничка генерира нејаснотии бидејќи е скоро невозможно да се докаже, и како таков сметам дека не треба да се користи во воведот на статијата за Грција, бидејќи можно е на целата да статија да и даде контраверзен тон (а и како што гледаш, луѓето реагираат). Инаку различните гледишта за грчкото културно наследство, сигурно дека тие треба да бидат вметнати во текстот на статијата: што мислат самите Грци, што науката и сл. За воведот, мислам дека треба да оди понеутрална формулација, која што ќе ја напишам сега, па вие оценете. Инаку, делот со турското ропство го избришав бидејќи исто така, од самата реченица испаѓаше дека Грција е наследничка на турското ропство. (повторно нејаснотија!) --FlavrSavr (разговор) 13:47, 20 јануари 2009 (UTC)
Што се однесува до прашањето за тоа дали ние сме наследници на Античка Грција, ќе забележиш дека јас тоа никаде не го тврдам (а како што гледам ни WikiMk). А со сигурност ќе ти кажам дека не ни го мислам. За различните статии околу македонската историја, во право си, ни оддалеку не се неутрални, и за жал, мислам дека ова националистичко лудило што се креира во медиумите влијае и врз нашата Википедија. На пример, до скоро можеше да се прочита дека Аристотел е Македонец! (ја неутрализирав малку статијата, ама сепак мислам дека многу значење му придава на едно маргинално гледиште) --FlavrSavr (разговор) 13:47, 20 јануари 2009 (UTC)
Направив една мала промена, не отстранив ништо од тоа што го напиша, само малку го променив редоследот вака пологично ми изгледаше. Инаку не сакам да бидам грешно сфатен јас сум многу горд што сум Македонец и си ја сакам државата многу, но во исто време имам свое мислење во врска со некои работи и сметам дека работите што се случуваат во моментот се многу погрешни... зборувам секако за насилното туркање на теоријата дека сме наследници на античките Македонци/Хелени или било што. Значи цела работа ми е да се обидам да ја држам (се надевам не сам) Википедија настрана од оваа некаква си еуфорија која го има зафатено народот на наоѓање на своите антички корени или нешто од такво. Значи ова е енциклопедија, и во неа треба да бидат наведени сите тези, сите гледишта на една тема, без разлика дали ни се допаѓаат или не, а тоа дали се вистинити, не е до нас да цениме (во статијата). Значи затоа сум против ова величање на Македонија и на присвојување на cè од антиката како античкомакедонско во Википедијава. Се надевам дека ме сфаќаш, бидејќи еве останатите корисници грешно ме сфатија, и главен аргумент им е дека Грците вака Грците така. Затоа нивната Википедија, исто како и бугарската можам да додадам, не се ни оддалеку блиску до квалитетот на нашата, иако и нашата има многу пропусти. Нивните Википедии се од таков вид, што кога ги читаат Грците/Бугарите (соодветно), националистите растат во себе и се радуваат колку се тие супериорна нација, додека пак логичните луѓе (кои сепак ги има и во тие две земји) се срамат и се чудат како може тоа да биде енциклопедија. Тоа не сакам да важи и за нашата, ова не е место за подигнување на некаков си етнички морал, чувство на припадност или било што. Ако утре цел научен свет излезе со теорија дека сме Кинези, нам може нема да ни се допаѓа воопшто, но за да бидеме објективни ќе го споменеме тоа во статијата за Македонците! (ова само хипотетички секако). Се надевам ме разбравте. A FlavrSavr, има многу такви статии како таа што ја спомна кои сакаат работа.

--√ гитардэмонговори со мной √ 17:25, 20 јануари 2009 (UTC)

Комплетно сме на иста линија. --FlavrSavr (разговор) 19:15, 20 јануари 2009 (UTC)

brest-bot проверка на правопис уреди

 • цитирана веб страница наместо cite web, назив на шаблон на македонски јазик.
 • Податотека наместо Image, вики клучни зборови на македонски.

Ако имате забележано други синтаксни грешки кои многукратно се повторуваат низ страниците, можете да побарате истите со помош на ботот да се исправат.--Brest-bot (разговор) 18:21, 1 мај 2009 (UTC), управуван од Brest.

brest-bot проверка на правопис уреди

 • цитирана веб страница наместо cite web, назив на шаблон на македонски јазик.

Ако имате забележано други синтаксни грешки кои многукратно се повторуваат низ страниците, можете да побарате истите со помош на ботот да се исправат.--Brest-bot (разговор) 10:11, 2 јуни 2010 (CEST), управуван од Brest.Одговори

Emblem of the Presidency of Greece уреди

Can someone substitute   with   please? Its higher quality and SVG. Thanks. --Philly boy92 (разговор) 22:31, 21 декември 2010 (CET)Одговори

 Ок Done.--Kiril Simeonovski (разговор) 22:50, 21 декември 2010 (CET)Одговори
Назад на страницата „Грција“.