Раде Рогожаров (р. 20 јануари 1960 година во Штип) — македонски театарски, филмски, телевизиски глумец и музичар. Вработен е во "Народен театар Штип".

Раде Рогожаров
Роден 20 јануари 1960.(1960-01-20)(63 г.)
Штип, Македонија Македонија
Националност Македонец
Познат по улогите во:
Во светот на бајките
Среќна нова '49
Македонски народни приказни
Занимање глумец

Филмографија уреди

Година Филм Улога
1985 Бушава азбука ТВ-серија
1986 Среќна нова '49 ТВ-филм Музичар
1991 Тетовирање ТВ-филм
1995-2000 Во светот на бајките ТВ-серија
2001 Македонска емиграција ТВ-филм
2001 Светот има осум страни ТВ-серија
2010 Македонски народни приказни ТВ-серија
2010 Царската е последна ТВ-филм
2013 Тврдокорни ТВ-серија Кмет Јонче
2014 До балчак ТВ-филм Селанец
2014-2015 Македонски народни приказни ТВ-серија Тошо

Надворешни врски уреди