Рагби-7 на Летните олимписки игри 2016

Натпреварите во рагби-7 на Летните олимписки игри 2016 се одржуваат во август на Деодорскиот стадион во подрачјето Деодоро на Рио де Жанеиро. Самите натпревања траат три дена.[1] Варијантата рагби-7 се појавува за првпат на оваа олимпијада, додека пак обичното рагби (сојузно рагби) последен пат се одиграло на олимпијадата во 1924 г.

Рагби-7
на Летните олимписки игри 2016
Rugby Sevens, Rio 2016.png
ОдржувалиштеДеодорски стадион
Денови6–11 август
Натпреварувачи24 екипи (мажи + жени)
 2020»
Рагби-7 на
Летните олимписки игри 2016

Rugby union pictogram.svg
Турнир
мажи  жени
Состави
мажи  жени

На олимписките натпреварувања важат редовните правила на играта.[2]

Машка конкуренцијаУреди

Група А Група Б Група Ц

СудииУреди

Машките натпреварувања се надгледуваат од дванаесет судии одредени од светскиот сојуз,[3][4] кон кои потоа се додадени двајца бразилски помошни судии.

 • Мајк Адамсон (Шкотска)
 • Федерико Анселми (Аргентина)
 • Ник Брајант (Нов Зеланд)
 • Бен Крауз (ЈАР)
 • Крејг Јоуберт (ЈАР)
 • Ричард Кели (Нов Зеланд)
 • Ентони Мојс (Австралија)

 • Метју Обрајан (Австралија)
 • Таку Оцуки (Јапонија)
 • Раста Расивхенге (ЈАР)
 • Александар Руиз (Франција)
 • Мариус ван дер Вестхејзен (ЈАР)
 • Енрике Платајс (Бразил) — помошен судија
 • Рикардо Сантана (Бразил) — помошен судија

Женска конкуренцијаУреди

Група А Група Б Група Ц

СудииУреди

Женските натпреварувања се надгледуваат од дванаесет судии одредени од светскиот сојуз,[3][5] кон кои потоа се додадени двајца помошни судии.

 • Ејми Барет (ЈАР)
 • Џес Бирд (Нов Зеланд)
 • Беатриче Бенвенути (Италија)
 • Џејмс Болабиу (Фиџи)
 • Сара Кокс (Англија)
 • Сакурако Кавасаки (Јапонија)
 • Роз Лабреш (Канада)

 • Габриел Ли (Хонгконг)
 • Алхамбра Ниевас (Шпанија)
 • Ејми Перет (Австралија)
 • Алекс Прет (Шкотска)
 • Раста Расивхенге (ЈАР)
 • Маријата Визе (Бразил) — помошен судија
 • Најара Лима (Бразил) — помошен судија

Распоред на натпреваритеУреди

Натпреварите траат од 6 до 11 август.[6]

Во машка конкуренција, во групата А се Фиџи, Аргентина, САД и Бразил. Групата Б ги опфаќа ЈАР, Австралија, Франција и Шпанија, додека во групата Ц се Нов Зеланд, Велика Британија, Кенија и Јапонија.[7]

Во женска конкуренција, во групата А се Австралија, САД, Фиџи и Колумбија. Групата Б ги опфаќа Нов Зеланд, Франција, Шпанија и Кенија, додека во групата Ц се Канада, Велика Британија, Бразил и Јапонија.[7]

Освоени медалиУреди

ТабелаУреди

Место Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1   0 0 0 0
Вкупно 0 0 0 0

ПобеднициУреди

Конкуренција Злато Сребро Бронза
Мажи
Жени

НаводиУреди

 1. „Rugby sevens venue for Rio 2016 Olympics in doubt“. insidethegames.biz. 1 November 2012. Посетено на 23 November 2012.
 2. „Rugby“. Rio 2016. Посетено на 14 August 2012.
 3. 3,0 3,1 World Rugby. "Referees announced for sevens’ Olympic Games debut". Соопштение за печат.  посет. 12 април 2016 г
 4. „Olympic Games 2016 – Men's Sevens“. World Rugby. Посетено на 12 April 2016.
 5. „Olympic Games 2016 – Men's Sevens“. World Rugby. Посетено на 12 April 2016.
 6. „Daily Competition Schedule“ (PDF). Rio 2016. Посетено на 21 May 2015.
 7. 7,0 7,1 „Olympic sevens rugby: Great Britain face World Cup winners New Zealand“. Посетено на 28 June 2016.

Надворешни врскиУреди