Предраг Пајиќ

Предраг Пајиќ (роден на 20 јануари 1993 во Скопје) — македонски кошаркар. Тој моментално е играч на Кожув.

Предраг Пајиќ
ПозицијаБек
Висина1,98 м
Тежинакг
ЛигаПрва македонска кошаркарска лига
ЕкипаКожув
Број10
Роден20 јануари 1993 (1993-01-20) (28 г.)
Скопје, Македонија
НационалностМакедонец
Проф. кариера2011–
Клубови
2011–2013Вардар
2013–2014Вардар Апаве
2013–2014Македонија Млади (позајмица)
2014–2019Фени Индустри
2019-Кожув
Репрезентација
Инфо од: 17.10.2019.

Клупска кариераУреди

Сезоната 2011/12 бил вардаров играч и таму ја започнал професионалната кариера.[1][2] Во сезоната 2012/13, Предраг Пајиќ повторно ја поминал во Вардар.[3][4] Но тогаш Вардар завршил на последното и Пајиќ со Вардар отпаднале од елитата. Сезоната 2013/14, Пајиќ ја започнал во новиот прволигаш Вардар Апаве.[5] Но паралелно, истата сезона, тој бил приклучен во т.н. Младинска репрезентација на Македонија, проект-екипа која се натпреварувала надвор од конкуренција во Првата лига.[6] Во сезоната 2014/15, Пајиќ потпишал за Фени Индустри.[7][8] Сезоната 2015/16, исто така ја поминал во кавадаречкиот клуб.[9] Сезоната 2016/17, Предраг продолжил да настапува во Фени Индустри.[10] Тогаш тој станал вицепрвак во Купот 2017. За сезоната 2017/18, тој ја продолжил соработката со Фени.[11] Следната сезона, Пајиќ останал во Фени.[12][13] Пајиќ ја променил средината и потпишал за Кожув за сезоната 2019/20.[14][15]

УспесиУреди

ПризнанијаУреди

 • Особен придонес во сезоната 2017/18[16]

НаводиУреди

 1. „Feni Industri - Vardar 79:71 (3.коло - Прва лига)“. Македонска Кошаркарска Федерација. 22 октомври 2011. Посетено на 14 август 2018.
 2. „Vardar - ABA Strumica 100:43 (5.коло - Плејаут)“. Македонска Кошаркарска Федерација. 29 март 2012. Посетено на 14 август 2018.
 3. „Vardar - Kumanovo 2009 74:89 (1.коло - Прва лига)“. Македонска Кошаркарска Федерација. 27 октомври 2012. Посетено на 14 август 2018.
 4. „Vardar - Strumica 80:85 (6.коло - Плејаут)“. Македонска Кошаркарска Федерација. 27 април 2013. Посетено на 14 август 2018.
 5. „KK Vardar Apave 2013-2014“. eurobasket.com. Посетено на 14 август 2018.
 6. „Karpos - Reprezentacija 60:75“. Македонска Кошаркарска Федерација. 15 октомври 2013. Посетено на 14 август 2018.
 7. „KK Feni Industries 2014-2015“. eurobasket.com. Посетено на 14 август 2018.
 8. „Фени „инвестира" во иднината“. 10 јуни 2014. Посетено на 14 август 2018. Text "publisherkavadar4e.mk " ignored (help)
 9. „KK Feni Industries 2015-2016“. eurobasket.com. Посетено на 14 август 2018.
 10. „Горан Самарџиев прв асистент на Малинков. Познат дел од ростерот на Фени“. vinotika.mk. 6 август 2018. Посетено на 14 август 2018.
 11. „Фени се екипира: Магдевски, Петровски, двајца Американци, Србин…“. ekipa.mk. 20 август 2017. Посетено на 14 август 2018.
 12. „Фени го задржа и Пајиќ потпишаа и двајца млади кошаркари“. ekipa.mk. 6 август 2018. Посетено на 13 август 2018.
 13. „Пајиќ и Сапунџиев продолжија со Фени, се чека и на Марковски“. gol.mk. 8 август 2018. Посетено на 13 август 2018.
 14. „Кожув потпиша со четири македонски репрезентативци“. ekipa.mk преку web.archive.org. 26 јули 2019. Посетено на 26 јули 2019.
 15. „Кожув во еден ден купи нова петорка: Доведени четири репрезентативци и еден Американец“. gol.mk преку web.archive.org. 26 јули 2019. Посетено на 26 јули 2019.
 16. „Prva Liga - season 2017-2018“. eurobasket.com. Посетено на 13 август 2018.

Надворешни врскиУреди