ChemSpider

база на хемиски податоци

ChemSpider (изг. кемспајдер) — слободно достапна семрежна база на хемиски податоци во сопственост на Кралското хемиско друштво од Велика Британија.[3][4][5][6][7] Опфаќа информации за повеќе од 100 милиони молекули од преку 270 податочни извори, и секој од нив има единствена назнака.

ChemSpider
Содржина
ОписПреку 100 милиони хемиски структури, својства и придружни информации
Контакт
Истраж. центарКембриџ, Англија
Лабораторија
Пристап
Мреж. местоchemspider.com
Алатки
Разно
ЛиценцаКриејтив комонс Наведи извор - Сподели под исти услови[2]

Извори уреди

Еве ги најголемите извори на базата:[8]

Професионални бази уреди

Набавка од толпа уреди

Базата ChemSpider се подновува со кориснички придонеси, вклучувајќи поднесоци за хемиска структура, спектри и нивното згрижување. Оваа набавка од толпа произвела речник на имиња за хемиски структури добиена со рударење на текст од биомедицинската и хемиската литература.[10]

Меѓутоа, правата на базата се задржани и не се нуди базен склад. Преземањето е ограничено.[11] Правото на разгранување не е загарантирано и затоа проектот не може да се смета за слободен или отворен.

Поврзано уреди

Наводи уреди

 1. Van Noorden, R. (2012). „Chemistry's web of data expands“. Nature. 483 (7391): 524. Bibcode:2012Natur.483..524V. doi:10.1038/483524a. PMID 22460877.
 2. „ChemSpider Blog » Blog Archive » ChemSpider Adopts Creative Commons Licenses“. www.chemspider.com. Архивирано од изворникот на 2 април 2015. Посетено на 21 март 2014.
 3. Antony John Williams (јан–фев 2008). „ChemSpider and Its Expanding Web: Building a Structure-Centric Community for Chemists“. Chemistry International. 30 (1). Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
 4. Williams, A. J. (2008). „Public chemical compound databases“. Current Opinion in Drug Discovery & Development. 11 (3): 393–404. PMID 18428094.
 5. Brumfiel, G. (2008). „Chemists spin a web of data“. Nature. 453 (7192): 139. Bibcode:2008Natur.453..139B. doi:10.1038/453139a. PMID 18464701.
 6. Williams, A. J. (2011). „Chemspider: A Platform for Crowdsourced Collaboration to Curate Data Derived from Public Compound Databases“. Collaborative Computational Technologies for Biomedical Research. стр. 363–386. doi:10.1002/9781118026038.ch22. ISBN 9781118026038.
 7. Pence, H. E.; Williams, A. (2010). „ChemSpider: An Online Chemical Information Resource“. Journal of Chemical Education. 87 (11): 1123. Bibcode:2010JChEd..87.1123P. doi:10.1021/ed100697w.
 8. „Data Sources“. Chemspider. Посетено на 16 мај 2019.
 9. „ChemSpider Blog » Blog Archive » The US EPA DSSTox Browser Connects to ChemSpider“. ChemSpider. 23 август 2008. Архивирано од изворникот на 7 ноември 2017. Посетено на 7 ноември 2017.
 10. Hettne, K. M.; Williams, A. J.; Van Mulligen, E. M.; Kleinjans, J.; Tkachenko, V.; Kors, J. A. (2010). „Automatic vs. Manual curation of a multi-source chemical dictionary: The impact on text mining“. Journal of Cheminformatics. 2 (1): 3. doi:10.1186/1758-2946-2-3. PMC 2848622. PMID 20331846.
 11. „ChemSpider Blog » Blog Archive » Who Would Like to Have the Entire ChemSpider Database?“. www.chemspider.com. Архивирано од изворникот на 24 септември 2015. Посетено на 18 април 2014.

Надворешни врски уреди