Дерматит

(Пренасочено од Дерматитис)

Дерматит или егзема — општ термин кој опфаќа повеќе кожни болести. Зборот дерматит потекнува од грчкиот јазик и значи воспаление на кожата. Овие заболувања се карактеризираат со јадеж, црвенило и осип.[1] Доколку состојбата е краткотрајна, можна е појава на мали меури, додека кај долготрајни случаи можно е задебелување на кожата.[1] Зафатената површина на кожата може да варира од мала до цело тело.[1][2]

Дерматит
СинонимиЕгзема
Dermatitis2015.jpg
Умерена форма на дерматит на рацете
СпецијалностДерматологија
СимптомиЈадеж, црвенило на кожата, осип[1]
КомпликацииКожна инфекција[2]
Вообичаена појаваВо детството[1][2]
ПричинителиАтопичен дерматит, алергиски контактен дерматит, иритантен контактен дерматит, стазен дерматит[1][2]
Дијагностички методВо зависност од симптомите[1]
Диференцијална дијагнозаШуга, псоријаза, херпетиформен дерматит, хроничен лихен симплекс[3]
ТретманЕмолиенси, стероидни кремови, антихистаминици[2][4]
Честота245 милиони (2015)[5]
Esculaap4.svg    Ве молиме, обрнете внимание на ова важно предупредување
во врска со темите од областа на медицината (здравјето).Дерматит е алергиска реакција предизвикана од специфични алергени. На пример, кога кожата доаѓа во контакт со коприва тоа всушност обично предизвикува дерматит. Во главно, најкарактеристичните дерматити се:

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име Ned2012.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име NIH2013.
  3. Ferri, Fred F. (2010). Ferri's differential diagnosis : a practical guide to the differential diagnosis of symptoms, signs, and clinical disorders (2. изд.). Philadelphia, PA: Elsevier/Mosby. стр. Chapter D. ISBN 0323076998.
  4. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име Mc2012.
  5. GBD 2015 Disease and Injury Incidence and Prevalence, Collaborators. (8 October 2016). „Global, regional, and national incidence, prevalence, and years lived with disability for 310 diseases and injuries, 1990-2015: a systematic analysis for the Global Burden of Disease Study 2015“. Lancet. 388 (10053): 1545–1602. doi:10.1016/S0140-6736(16)31678-6. PMC 5055577. PMID 27733282.

Надворешни врскиУреди

Класификација
П · Р · П
Надворешни извори