Покахонтас ( 1595 - 21 март 1617 ) била индиска принцеза. Нејзиното вистинско име било Матоака, на нејзиниот јазик значи мало слатко . Таа влегла во историјата ризикувајќи го својот живот во 1609 година за да го спаси животот на англискиот капетан Џон Смит. Таа е родена во 1595 година во племето Алгонкин Пухатан, кое живеело во денешна Вирџинија . Кога имала 13 години, го запознала капетанот Џон Смит, кој како англиски колонизатор набрзо бил заробен во војната што Индијанците ја воделе против белците. Кога дошло време да биде погубен, спуштањето на нејзината глава во прегратки го спасило од сигурна смрт. Љубовта меѓу двајцата траела кратко бидејќи 27-годишниот капетан Смит морал да се врати во Англија каде го чекале сопругата и синот. Во 1614 година, Покахонтас го киднапирал Самуел Аргал и го држел како заложник додека не бил ослободен последниот англиски колонизатор. Додека патувал со брод, членот на експедицијата, Џон Ролф (првиот кој донел тутун во Европа), се вљубил во неа, со која се венчал во Џејмстаун во 1614 година . Таа ненадејно се разболела во 1617 година и умрела на 22 години, таа била погребана во Англија, каде што последен пат го видела Џон Смит. Таа била инспирација на многу сликари, сценарија за филмови итн.

Животот на Покахонтас

уреди

Релативно малку се знае за најраниот живот на Покахонтас, вклучувајќи го и точниот датум на нејзиното раѓање. Нејзината мајка била една од многуте сопруги на поглаварот Вахунсанакаве, кој владеел со племето Пухатан и со истоимената конфедерација на потчинети племиња. Откако родила ќерка, таа го напуштила домот на Пухатан, што било обичај кај Пухатанците во тоа време.

Во 1607 година, кога Покахонтас имал 10 или 12 години, Англија почнала да гради колонија на брегот на Вирџинија наречена Џејмстаун . Еден од луѓето вклучени во проектот бил капетанот Џон Смит . Го фатиле ловци од племето Пухатан и го донеле во населбата Веровокомоко, која тогаш била едно од седиштата на конфедерацијата. Таму, според обичајот, Смит требало да биде погубен. Покахонтас во последен момент пред погубувањата се фрлила врз неговото тело како жив штит и со тоа му го спасила животот. Нејзиниот татко тогаш решил не само да го поштеди животот на Смит, туку и да го пушти да се врати во неговото соседство.

Мотивите и вистинската природа на овој настан не се познати, а бидејќи единствениот запис доаѓа од самиот Смит, уште од 1860-тите има сомневања меѓу историчарите дека тоа навистина се случило.

Во секој случај, Покахонтас и Смит станале добри пријатели, а тоа пријателство ги подобрило односите меѓу колонијата и племето и му овозможило на Џејмстаун да преживеел во тешки услови на недостиг. Самата Покахонтас со задоволство пошла во Џејмстаун да си играла со момчињата таму.

Подоцна, Покахонтас отишла да живее со племето Патавомек, кои биле вазали на Пухатан и имале територија околу реката Потомак . Во март 1613 г. бил заробен и предаден од Јапазавите, началникот на Патавомек, на англиските колонисти од Џејмстаун со цел да се откупат преку него двајца Англичани заробени од Пухатаните. Пухатанците се согласиле да ги вратат Англичаните, но не и нивното оружје, и двете страни се подготвиле за војна. Самата Покахонтас била однесена во Хенрикус во денешна област Честерфилд . Таму свештеникот Александар Витакер ѝ предавал англиски и христијански науки, а подоцна била крстена и го добила името Ребека.

Откако во март 1614 г. избувнале вооружени конфликти меѓу колонистите и Пухатанците, а преговорите се воделе во близина на населбата Мачот, при што Англичаните се обиделе да донесат мир со предавање на Покахонтас. Меѓутоа, тогаш Покахонтас им кажала на началниците на Пухатан дека е навредена што нејзиниот татко ја сметал за помалку вредна од конфискуваното англиско оружје и рекла дека повеќе сака да живее меѓу Англичаните.

За време на неговиот престој во Хенрикус, Покахонтас се вљубила во Џон Ролф, успешен производител на тутун чија сопруга неодамна починала. Ролф побарал дозвола од гувернерот да се ожени со неа, а кога ја примил, парот се венчал на 5 април 1614 година. Нивното прво и единствено дете - синот Томас - се родило на 30 јануари 1615 година.

Бракот помеѓу Ролф и Покахонтас придонел за смирување на тензиите меѓу колонистите и домородците, а некое време подоцна властите на колонијата дошле на идеја да го користат Покахонтас за да привлечат нови колонисти. Затоа Ролф, таа и уште 11 членови на племето Пухатан во 1616 година. отпатувале во Англија. Таму предизвикале голема сензација во јавноста, а во една прилика биле изведени и пред дворот на кралот Џејмс I. Таму го запознала и Џон Смит, кога погрешно поверувала дека тој бил убиен во бродолом неколку години претходно.

Во март 1617 година, Ролф и Покахонтас се качиле на брод што требало да ги врати во Вирџинија. Сепак, Покахонтас слетала во Гравеснд поради болест. Таму починала и била погребана, а местото сега е обележано со споменик.

Потомство на Покахонтас

уреди

Покахонтас имал само еден син, а преку него само една внука - Џејн Ролф - која пак го родила Џон Болинг, истакнат војник и политичар кој станал поврзан со многу други истакнати семејства - т.н. До првите семејства од Вирџинија . Благодарение на тоа, голем број познати и угледни луѓе доаѓале од Покахонтас, од кои најпозната е Идит Вилсон, сопругата на претседателот Вилсон .

Некои извори тврдат дека семејството Буш, вклучувајќи ги и претседателите Џорџ В. Буш и Џорџ В. Буш, потекнувале од Покахонтас, но повеќето генеалози не се согласувале.

Покахонтас во популарната култура

уреди

Релативно краткиот живот на Покахонтас станал предмет на бројни литературни дела, со оскудни историски податоци дополнети со митови и легенди кои често имале различна идеолошка содржина.

Најпопуларниот мотив за овие дела е наводната љубовна врска помеѓу Покахонтас и Џон Смит, кога „индиската принцеза“ ја спасила од смрт затоа што се заљубила. Истата таа легенда ја толкувала нејзината смрт со скршено срце по средбата со Смит во Англија, односно сознанието дека се омажила и родила дете на погрешен маж.

Во 18-ти и 19-ти. век, сепак, легендата за Покахонтас, покрај својата романтична, добила и политичка и религиозна конотација. Така, христијанските фундаменталисти го разбрале нејзиното пријателство со колонистите - што, според нивното толкување, му овозможило опстанок на Џејмстаун - и нејзиното подоцнежно преобраќање во христијанството како инструмент на Божјата волја што им дало право на белите англосаксонски протестантски доселеници да владеат со северноамериканскиот континент. . Американските националисти, пак, ја сметале за своевиден предок на американската нација.

На крајот на 20 век, особено благодарение на движењето за политички коректна деконструкција на историјата и историските митови, приказната за Покахонтас добила поинаква интерпретација, односно таа била претставена како невино дете на природата што го користеле бруталните и бескрупулозните имигранти за да зграпчат земја од Индијанците. Овој став е можеби најкарактеристичен за анимираниот филм на Дизни Покахонтас од 1995 години.

Филмот Новиот свет на Теренс Малик од 2005 година, од друга страна, се обидел да ја драматизира својата биографија само врз основа на историски податоци.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди

Надворешни врски

уреди