Пинеберг (германски: Pinneberg) — град и административен центар на истоимениот округ, во сојузната покраина Шлезвиг-Холштајн, Германија. Пинеберг се наоѓа 18 километри северозападно од Хамбург и влегува во рамките на метрополитенската област Хамбург.

Пинеберг
Дростај во Пинеберг
Дростај во Пинеберг
Грб на Пинеберг
Пинеберг is located in Германија
Пинеберг
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Пинеберг
Градоначалник Урте Штајнберг (независна)
Основни податоци
Површина 21,54 км2
Надм. височина 9 м
Население 43.280 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 2.009 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PI
Пошт. бр. 25401–25421
Повик. бр. 04101
Портал www.pinneberg.de
Местоположба на градот Пинеберг во рамките на округот Пинеберг
Карта
Координати 53°38′N 9°48′E / 53.633° N; 9.800° E / 53.633; 9.800Координати: 53°38′N 9°48′E / 53.633° N; 9.800° E / 53.633; 9.800

Пинеберг се наоѓа на устието на малата река Миленау во Пинау. Покрај самиот град, во рамките на градот влегуваат следниве единици: Квелентал, Тесдорф, Егерштет, Пинебергердорф и Валденау-Датум.[2]

ИсторијаУреди

Кога бил првпат изграден замокот во Пинеберг околу 1200 година, местото веќе неколку векови било користено како место за советите на Германите. Во 1370 година, замокот бил освоен од грофот Адолф VIII од Шауенбург и Холштајн-Пинеберг.

Во 1397 година, Пинеберг бил првпат споменат во официјалните документи како седиште на суд.

Во 1472 година бил изграден ренесансен замок на местото на стариот замок. Бил тешко оштетен во годините 1627 и 1657 и конечно срушен во 1720 година. Помеѓу 1765 и 1767 година бил изграден Дростај за дростот Ханс фон Алефелт. Оваа тулна градба, која веројатно била изградена од Ернст Георг Зонини, е најважниот пример на барокната архитектура во округот Пинеберг.

Откако некои слуги и занаетчии се населиле во близина на замокот, населбата полека се ширела, добивајќи општински права во 1875 година, иако била седиште на данскиот Ландрост од 1640 година и седиште на Прусија прускиот окружен управник од 1866 година во рамките на Покраината Шлезвиг-Холштајн.

Во 1905 година, населбата „Пинебергер Дорф“ била припоена, а во 1927 година и селата Тесдорф и Валденау.

По Втората светска војна бројот на жители на Пинеберг двојни се зголемил поради напливот на бегалци од изгубените источни територии на Германија. Подоцна, за разлика од многу други градови во покраината Шлезвиг-Холштајн, Пинеберг успеал да го задржи стабилен бројот на жители.

СообраќајУреди

 
Железничка станица Пинеберг

Многу регионални возови застануваат на железничката станица Пинеберг, додека Хамбуршката С-Железница завршува тука. С-Железницата исто така застанува и на железничката станица Тесдорф.

Меѓународни односиУреди

Поврзано: Список на збратимени градови во Германија

Збратимувањето на градот со Роквил, Мериленд, во Соединетите Американски Држави, било прво такво во Германија помеѓу поразените и победниците.

Збратимени градовиУреди

Пинеберг е збратимен со следниве градови:

Познати луѓеУреди

НаводиУреди

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2018 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. (германски)
  2. „Berichtswesen der Stadt Pinneberg, Strukturbericht 2010“ (PDF; 482 kB). Град Пинеберг. 13 март 2012. Посетено на 21 јули 2014.

Надворешни врскиУреди