Пер Билесков Кролдруп (роден на 31 Јули 1979 во Фарсе) — дански професионален фудбалер кој во моментов игра за Пескара. Кролдруп одиграл 33 натпревари за данскиот национален фудбалски состав, и тој бил дел од тимот кој настапувал на Евро 2004 и на Светското првенство 2010.

Пер Кролдруп
Лични податоци
Роден на 31 јули 1979(1979-07-31)(44 г.)
Роден во Фарсе, Данска
Висина &100000000000001940000001,94 м
Позиција централен одбранбен
Клупски податоци
Сегашен клуб Пескара
Број 3
Младинска кариера
Б 93
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1999–2001 Б 93 57 (8)
2001-2005 Удинезе 91 (3)
2005-2006 Евертон 2 (0)
2006-2012 Фјорентина 117 (3)
2013- Пескара 5 (0)
Репрезентација
2012- Данска 33 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 6 јануари 2011
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 17 ноември 2010

Клупска кариера

уреди

Рана кариера

уреди

Кролдруп ја започнал својата фудбалска кариера во данскиот нисколигаш Алборг Чанг. Тој потоа, продолжил да игра за Б 93 Копенхаген во данската 1-ва дивизија пред да се пресели во Удинезе во Серија А првенството во 2001 година.

Евертон

уреди

Во јуни 2005 година, Кролдруп се пресели од Удинезе во англискиот клуб Евертон за сума од 5 милиони £. Пред да одигра некој натпревар за клубот, тој доживеал повреда на препоните и морал да се подложи на операција. Тој го направи своето деби за Евертон во поразот со 0-4 од Астон Вила, што бил неговиот единствен лигашки натпревар за клубот. Неговата кариера во Евертон подоцна била опишана како еден од најлошите трансфери во тимот на Евертон како и во англиската лига. Кролдруп изјавил дека тој наишол на големи тешкотии при адаптирањето на физичките аспекти во англискиот фудбал.

Фјорентина

уреди

Кролдруп се вратил назад во Италија во 2006 година, и се приклучил на екипата на Фјорентина. По скандалот калчополи, каде што неколку клубови биле на судење за наместени натпревари, Фјорентина во почетокот била испратена во понизок ранг т.е. Серија Б лигата во јули 2006 година. Кролдруп бил меѓу играчите кои сакале да ја напуштат. Меѓутоа, како што Фјорентина направила жалба до Италијанската фудбалска федерација, клубот останал во Серија А и повеќето од нивните играчи, вклучувајќи го и Кролдруп, останале во Фиренца. Тој го направил своето деби во Лигата на шампионите на 12 август 2008 година против Славија Прага во победата од 2-0 победа за Виола.

Пескара

уреди

На 8 март 2013, Кролдруп и се приклучил на екипата на Пескара. Одиграл само 5 натпревари во Серија А и претпел испаѓање од лигата.

Ољаненсе

уреди

На 1 октомври 2013, како слободен играч Кролдруп му се приклучил на Ољаненсе во Португалската прва лига.