Паул Вегенер

Паул Вегенер (роден на 11 декември 1874 година во Арнолдсдорф, Западна Прусија, починал на 13 септември 1948 во Берлин) бил германски театарски и филмски глумец и режисер. Тој исто така бил продуцент и сценарист.

Пол Вегнер во 1932 година
Пол Вегнер (околу 1900 година)
Тила Дурикс и Пол Вегенер како Џудит и Холоферн (околу 1915 година)
Пол Вегенер како Натан (1945 година)
Гробот на Пол Вегенер на гробиштата Херштрасе

СемејствоУреди

Пол Вегенер бил во брак повеќепати. Неговиот трет брак бил со глумицата Лида Салмонова, четвртиот со глумицата Грета Шредер.

Неговиот син Питер Вегeнер (1917-2008) бил физичар, професор на Универзитетот Јеил и специјалист во хиперсоничната гасна динамика и неговите канали.[1]

Пол Вегнер е роднина на метеорологот и поларен истражувач Алфред Вегенер.[2]

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди