Парзау (германски: Parsau) — општина во округот Гифхорн, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Парзау
Поранешно училиште од 1894 година
Поранешно училиште од 1894 година
Грб на Парзау
Парзау is located in Германија
Парзау
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гифхорн
Општ. заед. Броме
Месни единици 4
Градоначалник Керстин Кајл (ДХС)
Основни податоци
Површина 29,33 км2
Надм. височина 62 м
Население 1.871 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 64 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GF
Пошт. бр. 38470
Повик. бр. 05368
Местоположба на Парзау во рамките на округот Гифхорн
Карта
Координати 52°32′0″N 10°52′0″E / 52.53333° N; 10.86667° E / 52.53333; 10.86667Координати: 52°32′0″N 10°52′0″E / 52.53333° N; 10.86667° E / 52.53333; 10.86667

ГеографијаУреди

МестоположбаУреди

Општината Парзау се наоѓа помеѓу природните паркови Зидхајде и Дремлинг.

Општински единициУреди

Општината се состои од следниве места:

  • Анебек (155 жит.), непосредно северно од Парзау
  • Кроја (363 жит.), непосредно североисточно од Анебек
  • Кајзервинкел (94 жит.), источно од Парзау
  • Парзау (1.194 жит.)

Кон општината Парзау припаѓа станбената единица Гибел, која претставува енклава во слободната област Гибел (7 жит.).

Соседни општиниУреди

Следниве градови и општини се граничат со општината Парзау:

ГалеријаУреди

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2018“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2018. (германски)

Надворешни врскиУреди