Бергфелд (германски: Bergfeld) — општина во округот Гифхорн, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Бергфелд
Главната улица во Бергфелд
Главната улица во Бергфелд
Грб на Бергфелд
Бергфелд is located in Германија
Бергфелд
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гифхорн
Општ. заед. Броме
Градоначалник Уте Дистерхефт (ДХС)
Основни податоци
Површина 10,6 км2
Надм. височина 64 м
Население 878 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 83 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GF
Пошт. бр. 38467
Повик. бр. 05368
Местоположба на Бергфелд во рамките на округот Гифхорн
Карта
Координати 52°33′0″N 10°51′0″E / 52.55000° N; 10.85000° E / 52.55000; 10.85000Координати: 52°33′0″N 10°51′0″E / 52.55000° N; 10.85000° E / 52.55000; 10.85000

ГеографијаУреди

МестоположбаУреди

Бергфелд се наоѓа помеѓу природните паркови Зидхајде и Дремлинг на Клајне Алер.

НаводиУреди

  1. "Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2018". Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2018. (германски)

Надворешни врскиУреди