Тидише (германски: Tiddische) — општина во округот Гифхорн, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Тидише
Лутеранската црква во Тидише
Лутеранската црква во Тидише
Грб на Тидише
Тидише is located in Германија
Тидише
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гифхорн
Општ. заед. Броме
Месни единици 2
Градоначалник Виланд Бартелс (СДП)
Основни податоци
Површина 16,78 км2
Надм. височина 62 м
Население 1.261 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 75 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GF
Пошт. бр. 38473
Повик. бр. 05366
Местоположба на Тидише во рамките на округот Гифхорн
Карта
Координати 52°31′0″N 10°48′0″E / 52.51667° N; 10.80000° E / 52.51667; 10.80000Координати: 52°31′0″N 10°48′0″E / 52.51667° N; 10.80000° E / 52.51667; 10.80000

ГеографијаУреди

МестоположбаУреди

Општината Тидише се наоѓа помеѓу природните паркови Зидхајде и Дремлинг на Клајне Алер. Кон општината припаѓа една ексклава источно од местото Риен познато како „Тидишер Дремлинг“.

Општински единициУреди

Општината се состои од следниве места:[2]

  • Хојтлинген (529 жит.)
  • Тидише (723 жит.)

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)
  2. состојба 30 јуни 2018 г.

Надворешни врскиУреди