Ојтин (германски: Eutin) — град и административно седиште на округот Источен Холштајн, сместен во северната сојузна покраина Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Ојтин
Ојтински замок
Ојтински замок
Ојтински замок
Грб на Ојтин
Ојтин во рамките на Германија
Ојтин
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Источен Холштајн
Градоначалник Клаус-Дитер Шулц
Основни податоци
Површина 41,4 км2
Надм. височина 33 м
Население 16.960 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 410 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OH
Пошт. бр. 23701
Повик. бр. 04521
Портал www.eutin.de
Местоположба на градот Ојтин во рамките на округот Источен Холштајн
Карта
Карта
Координати 54°8′16″N 10°37′5″E / 54.13778° СГШ; 10.61806° ИГД / 54.13778; 10.61806

Историја уреди

Името Ојтин (првично Утин) — од словенско потекло. Неговото значење не е целосно јасно; веројатно е изведено од личното име „Ута“. Словенското племе Ободрити се населиле во источен Холштајн во VII и VIII век и изградиле замок на Островот на Фазаните во езеро, сега наречено Големо Ојтинско Езеро.

Првичната словенска населба Утин (Utin) била населена во XII век од холандски доселеници. Во 1156 година, Ојтин добил пазарни права. Градските права му биле доделени во 1257 година. Подоцна станал седиште на Принц-Епископијата Либек, откако самиот Либек бил слободен царски град. Кога епископијата била секуларизирана во 1803 година, Ојтин станал дел од Војводството Олденбург. Како последица на Законот за голем Хамбург од 1937 година, Ојтин преминал од Слободната Држава Олденбург на пруската Покраина Шлезвиг-Холштајн. По Втората светска војна, станал дел од современата сојузна покраина Шлезвиг-Холштајн.

Ојтин е родното место на композиторот Карл Марија фон Вебер. Во негова чест бил изграден отворен театар (Freilichtbühne) во паркот на Ојтинскиот замок во 1951 година, каде се изведуваат неколку опери во текот на јули и август за време на Ојтинскиот фестивал. Капацитетот на отворената сцена е околу 2.000 луѓе.

Ојтин е домаќин на годишниот блуз фестивал на почетокот на секое лето. Локални музичари, како и музичари од светот, настапуваат на тридневниот фестивал, кој се одржува на главниот плоштад во центарот на градот.

Географија уреди

 
Главниот плоштад во Ојтин

Ојтин е опкружен од бројни езера во Холштајнска Швајцарија, вклучувајќи ги Големото Ојтинско Езеро, Малото Ојтинско Езеро, Келерското Езеро и Уклајско Езеро. Околу езерата се наоѓаат прекрасни шуми.

Историски градби уреди

  • Старата воденица Ојтин
  • Ојтински замок
  • Водокула
  • Музеј за Источен Холштајн

Познати жители уреди

Меѓународни односи уреди

Ојтин е збратимен со следниве градови:

Наводи уреди

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски уреди