Општина Шипковица

За истоименото село, видете Шипковица.

Општина Шипковица — рурална поранешна општина во Македонија, основана 1996 година[2], а престанала да постои со законот за територијална поделба на Македонија од 2004 година, кога била припоена на Општина Тетово. Седиште на општината било селото Шипковица.[2]

Општина Шипковица
денес дел од Општина Тетово

Поглед кон Шипковица

Знаме на Општина Шипковица Грб на Општина Шипковица
Знаме Грб
Општи податоци
Седиште Шипковица
Регион Полошки Регион
Основана 1996-2004
Службен јазик македонски, албански
Демографија
Население 7.820[1] жит.
Населени места
Самоуправа
Контактни податоци

Населени места

уреди

Во Општина Шипковица спаѓале следниве села: Бозовце, Бродец, Вешала, Гајре, Лисец и Шипковица.

Демографија

уреди

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, Општина Шипковица има 7.820 жители, од кои:[1]

националност број
Македонци 7
Албанци 7.782
Турци 0
Роми 0
Власи 1
Срби 2
Бошњаци 0
останати 28

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Архивирано од изворникот на 2012-03-24. Посетено на 14 февруари 2015.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  2. 2,0 2,1 „Закон за територијалната поделба на Република Македонија и определување на подрачјата на единиците на локалната самоуправа, "Сл. Весник на Република Македонија" бр. 49/96 од 14.09.1996 година“.

Поврзано

уреди