Дуќанџик

населба во Скопје

Дуќанџик е скопска населба која се наоѓа на левата страна на реката Вардар. Се наоѓа во Општина Чаир. Населбата е во самото централно градско подрачје, бидејќи еден дел од Дуќанџик се наоѓа во рамките на Старата скопска чаршија, а дугиот дел од другата страна на булеварот „Никола Карев“, во делот познат како „Пластичарска улица“. Познат симбол на населбата е џамијата Дуќанџик.[1]

Фотографирано пред 1962 година

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „Зошто си ја уништуваме историјата?“. Дневник. Архивирано од изворникот на 2016-03-05. Посетено на 2011-12-09.
  2. „Дуќанџик доби спортско игралиште“. Вечер. 5 септември 2006. Посетено на 2011-12-09.[мртва врска]