Нордштемен (германски: Nordstemmen) — село и слободна општина во округот Хилдесхајм, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа на реката Лајне, околу 10 километри западно од Хилдесхајм и 25 километри јужно од Хановер.

Нордштемен
Општинското собрание
Општинското собрание
Општинското собрание
Грб на Нордштемен
Нордштемен во рамките на Германија
Нордштемен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хилдесхајм
Месни единици 9
Градоначалник Норберт Палентин (СДП)
Основни податоци
Површина 60,17 км2
Надм. височина 64 м
Население 12.075 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 201 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HI
Пошт. бр. 31171
Повик. бр. 05069
Портал www.nordstemmen.de
Местоположба на Нордштемен во рамките на округот Хилдесхајм
Карта
Карта
Координати 52°10′0″N 9°46′0″E / 52.16667° СГШ; 9.76667° ИГД / 52.16667; 9.76667

Географија

уреди

Местоположба

уреди

Нордштемен се наоѓа западно од Хилдесхајм во северозападниот крај на Хилдесхајмската шума, на околу 1 километар источно од вливот на Халер во Лајне.

Општински единици

уреди

Општината Нордштемен се состои од следниве места:

 • Адензен (925)
 • Барнтен (979)
 • Бургштемен со Бург Попенбург (1.083)
 • Грос Ешерде (610)
 • Халербург (117)
 • Хојерзум (929)
 • Клајн Ешерде (495)
 • Малертен (615)
 • Нордштемен (4.852)
 • Ресинг (1.657)

Соседни општини

уреди

Општината Нордштемен се граничи од североисток надесно со Зарштет, Гизен, Хилдесхајм, Гронау и Елце (сите во округот Хилдесхајм), како и Шпринге и Патензен (обете во регионот Хановер).

Градоначалник

уреди

Градоначалник е Норберт Палентин (SPD), кој бил избран во септември 2011 година со 62% од гласовите.[2] Палентин го наследил сопартиецот Карл-Хајнц Ботман.

Познати луѓе

уреди

Наводи

уреди
 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)
 2. Results of the elections in Lower-Saxony 2011 Архивирано на 26 декември 2014 г., accessed December 24, 2014

Надворешни врски

уреди