Гронау (Лајне)

Гронау (германски: Gronau; службено наречен Гронау (Лајне)) — град во округот Хилдесхајм, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа на реката Лајне, околу 15 километри југозападно од Хилдесхајм и 35 километри јужно од Хановер.

Гронау
Градскиот плоштад
Градскиот плоштад
Грб на Гронау
Гронау во рамките на Германија
Гронау
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хилдесхајм
Општ. заед. Лајнско Средногорје
Основни податоци
Површина 88,13 км2
Надм. височина 79 м
Население 10.711 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 122 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HI
Пошт. бр. 31028
Портал www.gronau-leine.de
Местоположба на градот Гронау во рамките на округот Хилдесхајм
Карта
Координати 52°04′0″N 9°47′0″E / 52.06667° СГШ; 9.78333° ИГД / 52.06667; 9.78333Координати: 52°04′0″N 9°47′0″E / 52.06667° СГШ; 9.78333° ИГД / 52.06667; 9.78333

Градот претставува административно седиште на општинската заедница Лајнско Средногорје.

Од 1 ноември 2016 година, поранешните општини Бантелн, Бетелн, Бриген, Дешпетал и Реден се дел од градот Гронау.

ГеографијаУреди

Гронау се наоѓа југозападно од Хилдесхајм помеѓу Лајнското Средногорје на запад и Инерстенското Средногорје на исток. Се наоѓа западно од Хилдесхајмската Шума и североисточно од Зибен Берге. Низ градот тече реката Лајне.

Западно од Гронау поминува сојузниот автопат Б3.

Градски единициУреди

Кон градот Гронау припаѓаат самиот град со местата Бантелн, Барфелд, Бетелн, Бриген, Едингхаузен, Ајцум, Хаус Ешерде, Хајнум, Нинштет, Реден и Валенштет.

Меѓународни односиУреди

Збратимени градовиУреди

Гронау е збратимен со следниве градови:

ЛичностиУреди

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врскиУреди