Нови седум светски чуда

Седум светски чуда на Новиот СветУреди

 
Поштенски марки од Гибралтар, издадени пригодно за новите 7 светски чуда
 
Нови седум светски чуда

Седумте светски чуда на Новиот Свет се:

  1. Кинески Ѕид, Кина
  2. Древниот град Петра, Јордан
  3. Спасител Исус Христос, Рио де Жанеиро, Бразил
  4. Мачу Пикчу, Куско, Перу
  5. Чичен Ица (Јукатан, Мексико)
  6. Колосеум, Рим, Италија
  7. Таџ Махал, Агра, Индија

Други финалистиУреди

Другите тринаесет финалисти ,[1] по азбучен ред, биле:

Чудо Локација
Атински акропол   Атина, Грција
Алхамбра   Гранада, Шпанија
Ангкор Ват   Ангкор, Камбоџа
Ајфелова кула   Париз, Франција
Света Софија   Истанбул, Турција
Кијомизу-дера   Кјото, Јапонија
Моаи   Велигденски Остров, Чиле
Црвен плоштад   Москва, Русија
Нојшванштајн   Фисен, Германија
Статуа на слободата   Њујорк, САД
Стоунхенџ   Ејмсбери, Обединето Кралство
Сиднејска опера   Сиднеј, Австралија
Тимбукту   Мали

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди