Нидернверен

Нидернверен (германски: Niedernwöhren) — општина во округот Шаумбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа околу 5 километри северозападно од окружниот град Штатхаген и 17 километри североисточно од Минден.

Нидернверен
Воздушен поглед на местото
Воздушен поглед на местото
Нидернверен is located in Германија
Нидернверен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Шаумбург
Општ. заед. Нидернверен
Градоначалник Томас Бахман (СДП)
Основни податоци
Површина 11,06 км2
Надм. височина 63 м
Население 2.034 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 184 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHG
Пошт. бр. 31712
Повик. бр. 05721, 05726
Портал www.niedernwoehren.de
Местоположба на Нидернверен во рамките на округот Шаумбург
Карта
Координати 52°21′7″N 9°8′55″E / 52.35194° N; 9.14861° E / 52.35194; 9.14861Координати: 52°21′7″N 9°8′55″E / 52.35194° N; 9.14861° E / 52.35194; 9.14861

Општината претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

ГеографијаУреди

Нидерверен се наоѓа околу 3 километри северозападно од окружниот град Штатхаген на работ од Шаумбуршката Шума. Во северниот дел се протега Средногерманскиот Канал. Долж границата со соседната општина Нордзел се протега потокот Реке.

Освен главното место, кон општината припаѓаат местата Хорстхефе, Ландвер, Мителбринк, Вихаген и Вулфхаген.

Соседни општини се општините Полхаген, Нордзел, Мербек и Видензал.

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2018“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2018. (германски)

Надворешни врскиУреди