Отвори го главното мени

ГеографијаУреди

МестоположбаУреди

Општината се наоѓа јужно од Шаумбуршката Шума и околу четири километри северозападно од окружниот град Штатхаген. Средногерманскиот Канал поминува низ местото Фолксдорф во општината.

Соседни општиниУреди

Соседни општини се општините Видензал, Нидернверен и Нордзел, градот Штатхаген, општината Хеспе, како и градот Петерсхаген во сојузната покраина Северна Рајна-Вестфалија.

Општински единициУреди

Мербек е составен од следни места: Мербек, Фолксдорф и Куксхаген. Општината Мербеке од 1974 година претставува составна единица на општинската заедница Нидернверен.

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди