Видензал (германски: Wiedensahl) — општина во округот Шаумбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Видензал
Родната куќа на поетот Вилхелм Буш
Родната куќа на поетот Вилхелм Буш
Видензал is located in Германија
Видензал
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Шаумбург
Општ. заед. Нидернверен
Градоначалник Анелизе Албрехт (СДП)
Основни податоци
Површина 11,7 км2
Надм. височина 62 м
Население 925 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 79 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHG
Пошт. бр. 31719
Повик. бр. 05726
Портал www.wiedensahl.de
Местоположба на Видензал во рамките на округот Шаумбург
Карта
Координати 52°22′57″N 9°7′10″E / 52.38250° СГШ; 9.11944° ИГД / 52.38250; 9.11944Координати: 52°22′57″N 9°7′10″E / 52.38250° СГШ; 9.11944° ИГД / 52.38250; 9.11944

Општината поседува пазарно право и со тоа има некои одлики на град, но официјално не ги добила градските права. Сепак, означена е како „флекен“ (Flecken), мала населба со локално значење.

Местото е познато како родно место на Вилхелм Буш, карикатурист, сликар и поет, кој се родил тука во 1832 година. Неговата родна куќа е претворена во музеј.

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врскиУреди