Награда „Стале Попов“

За истоимениот писател видете тука

Стале Попов претставува награда, највисоко прозно признание што го доделува Друштвото на писателите на Македонија воспоставена во 1975 година.[1] Таа го носи името на еден од најголемите македонски писатели - Стале Попов и се доделува за најдобра прозна книга објавена во претходната година. Традиционално се доделува заедно со другите три награди на ДПМ на 13 февруари секоја година на денот на основањето на друштвото.

Споменик на Стале Попов на Мостот на уметноста

Лауреати

уреди
Година Добитник За книгата
1987 Паскал Гилевски
1992[2] Луан Старова Татковите книги
2002[3] Драги Михајловски Смртта на дијакот
2004[4] Лидија Димковска Скриена камера
2005[5] Луан Старова Ервехе
2006[6] Драги Михајловски Мојот Скендербеј
2007[7] Блаже Миневски Нишан
2008[8] Влада Урошевиќ Невестата на змејот
2009[9] Димитар Пандев Пропатување низ приказните
2010[10] Методија Фотев Вивариум
2011[11] Петре Димовски Бродови
2012[12] Лидија Димковска Резервен живот
2013[13] Венко Андоновски Ќерката на математичарот
2014[14] Божин Павловски Рогот на љубовта
2015[15] Оливера Николова Кадифената покривка
2016[16] Лилјана Пандева Доилката
2017[17] Јагода Михајловска-Георгиева Манастир Фуентерабија
2018[18] Влада Урошевиќ Маџун
2019[19] Јован Стрезовски Чувар на тајни
2020[20] Владимир Плавевски Боксерот од Ново маало
2021[21] Ивица Челиковиќ Ден за одмазда
2022[22] Венко Андоновски Папокот на светлината

Наводи

уреди
 1. Македонска енциклопедија, том II. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите. 2009. стр. 1187. ISBN 978-608-203-024-1.
 2. „Луан Старова“. Kniga.mk. Посетено на 20 март 2022.
 3. „Почина македонскиот писател, преведувач и универзитетски професор Драги Михајловски“. OhridSky. Посетено на 20 март 2022.
 4. „Награда за романот „Скриена камера" на Димковска“. Дневник. Посетено на 6 мај 2020.
 5. „„Стале Попов" за Луан Старова“. Time.mk. Посетено на 20 март 2022.
 6. „Почина македонскиот писател, преведувач и универзитетски професор Драги Михајловски“. OhridSky. Посетено на 20 март 2022.
 7. „Наградата „Стале Попов" за „Нишан" на Миневски“. 29 јануари 2008. Посетено на 6 мај 2020.
 8. „Награди за Урошевиќ и Василевски“. Време. 4 февруари 2009. Посетено на 6 мај 2020.
 9. „ДПМ ги додели наградите „Ацо Шопов" и „Стале Попов". Макфакс. Посетено на 6 мај 2020.
 10. „ПМ ДА ГИ СТИМУЛИРА ПОМЛАДИТЕ ПИСАТЕЛИ“. Народна волја. февруари 2010. Посетено на 7 февруари 2023.
 11. „Петре Димовски добитник на престижната награда „Стале Попов". Посетено на 6 мај 2020.
 12. „ДПМ ги награди Ацевска и Димковска“. Радио Слободна Европа. Посетено на 6 мај 2020.
 13. „Ташковски и Андоновски – добитници на наградите „Ацо Шопов" и „Стале Попов". Радио Слободна Европа. Посетено на 6 мај 2020.
 14. „Во ДПМ соопштени добитниците на наградите за 2014 година“. Cooltura. Посетено на 6 мај 2020.
 15. „ДПМ ги соопшти добитницие на петте годишни награди за 2015“. Посетено на 6 мај 2020.
 16. „ДПМ ги објави добитниците на наградите за најдобри книжевни дела во 2016 година“. Архивирано од изворникот на 2020-12-05. Посетено на 6 мај 2020.
 17. „Објавени добитниците на годишните награди на ДПМ“. Посетено на 6 мај 2020.
 18. „ДПМ ќе ги додели годишните книжевни награди за 2018“. Посетено на 6 мај 2020.
 19. „ДПМ ГИ СООПШТИ ДОБИТНИЦИТЕ НА НАГРАДИТЕ ЗА 2019 ГОДИНА“. Посетено на 6 мај 2020.
 20. „ДОБИТНИЦИ НА КНИЖЕВНИТЕ НАГРАДИ НА ДПМ ЗА 2020 ГОДИНА“. Посетено на 8 август 2021.
 21. „Доделени книжевните награди за минатата година“. Макфакс. 07.02.2022. Посетено на 7 февруари 2022. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
 22. „„Папокот на светлината" на Венко Андоновски е добитник на наградата „Стале Попов"!“. Кафе и книги. 03.02.2022. Посетено на 7 февруари 2023. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)