Јагода Михајловска-Георгиева

Јагода Михајловска - Георгиевамакедонски раскажувач, романописец и есеист.

Јагода Михајловска - Георгиева
Роден/а3 март 1953
Македонија Скопје, Македонија
Занимањеписател

Животопис уреди

Родена во Скопје на 3 март 1953 година. Завршила Филолошки факултет во Скопје. Работела како новинар во неделникот „Пулс“. Уредник е во телевизија „Телма“. Членува во Друштвото на писателите на Македонија од 1990 година.[1]

Објавени книги уреди

  • Мојата кожа (раскази, 1988),
  • Момчето молња (роман за деца и млади, 1989),
  • Огледала (есеи, 1994),
  • Игбал, мојата тајна (роман за деца и млади, 2000),
  • Индиго Бомбај (роман, 2008),
  • Дрско црвен кармин (раскази, 2012).
  • Каменот одтвојот ден

Награди уреди

Наводи уреди

  1. Македонски писатели, Друштво на писатели на Македонија, Скопје, 2004, стр. 57.
  2. „Каменот од твојот ден“. Посетено на 8 јуни 2020.