Мојзелбах-Шварцмиле

Мојзелбах-Шварцмиле (германски: Meuselbach-Schwarzmühle) — поранешна општина во округот Залфелд-Рудолштат, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 1 јануари 2019 година претставува дел од градот Шварцатал.

Мојзелбах-Шварцмиле
Место во Шварцатал
Поглед на местото
Поглед на местото
Грб на Мојзелбах-Шварцмиле
Мојзелбах-Шварцмиле is located in Германија
Мојзелбах-Шварцмиле
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Залфелд-Рудолштат
Општина Шварцатал
Место единици 2
Основни податоци
Површина 7,52 км2
Надм. височина 560 м
Население 1.030  (31 декември 2018)
 - Густина 137 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLF
Пошт. бр. 98746
Повик. бр. 036705
Портал www.meuselbach.de
Координати 50°34′12″N 11°5′22″E / 50.57000° СГШ; 11.08944° ИГД / 50.57000; 11.08944Координати: 50°34′12″N 11°5′22″E / 50.57000° СГШ; 11.08944° ИГД / 50.57000; 11.08944

ГеографијаУреди

Мојзелбах се наоѓа на висорамнина, на источниот раб од долината на Шварца, во северниот дел на Тириншките Шкрилни Планини.

Соседни местаУреди

Општината се граничела со местава (почнувајќи од север, надесно): Меленбах-Гласбах, Обервајсбах, Курсдорф, Кацхите, Гросбрајтенбах, Белен и Вилденшпринг.

Општински единициУреди

Општината била составена од следниве единици:

  • Мојзелбах
  • Шварцмиле

Надворешни врскиУреди