Курсдорф (Залфелд-Рудолштат)

Курсдорф (германски: Cursdorf) — општина во округот Залфелд-Рудолштат, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Курсдорф
Музеј за стаклени апарати во Курсдорф
Музеј за стаклени апарати во Курсдорф
Музеј за стаклени апарати во Курсдорф
Грб на Курсдорф
Курсдорф (Залфелд-Рудолштат) во рамките на Германија
Курсдорф (Залфелд-Рудолштат)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Залфелд-Рудолштат
Градоначалник Франк Ајлхауер (ДХС)
Основни податоци
Површина 13,95 км2
Надм. височина 690 м
Население 599 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 43 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLF
Пошт. бр. 98744
Повик. бр. 036705
Портал www.cursdorf.com
Местоположба на Курсдорф во рамките на округот Залфелд-Рудолштат
Карта
Карта
Координати 50°34′0″N 11°7′59″E / 50.56667° СГШ; 11.13306° ИГД / 50.56667; 11.13306Координати: 50°34′0″N 11°7′59″E / 50.56667° СГШ; 11.13306° ИГД / 50.56667; 11.13306

Наводи уреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски уреди