Кацхите (германски: Katzhütte) — општина во округот Залфелд-Рудолштат, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Кацхите
Општинското собрание
Општинското собрание
Општинското собрание
Грб на Кацхите
Кацхите во рамките на Германија
Кацхите
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Залфелд-Рудолштат
Месни единици 2
Градоначалник Вилфрид Махолд (независен)
Основни податоци
Површина 28,87 км2
Надм. височина 420 м
Население 1.291 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 45 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLF
Пошт. бр. 98746
Повик. бр. 036781
Портал www.katzhuette-thueringen.de
Местоположба на Кацхите во рамките на округот Залфелд-Рудолштат
Карта
Карта
Координати 50°33′8″N 11°3′12″E / 50.55222° СГШ; 11.05333° ИГД / 50.55222; 11.05333

Географија уреди

Општината Кацхите се наоѓа во северозападниот дел на Тириншките Шкрилни Планини и образува средиште за горниот дел на долината Шварца.

Општински единици уреди

Општината Кацхите се состои од две единици: Кацхите и Елце.

Наводи уреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски уреди