Обервајсбах

Обервајсбах (службено: Обервајсбах/Тириншка Шума; германски: Oberweißbach, Oberweißbach/Thüringer Wald) — поранешен град во округот Залфелд-Рудолштат, во сојузната Тирингија, Германија. Се наоѓа во Тириншката Шума, 17 километри југозападно од окружниот град Залфелд.

Обервајсбах
Место во Шварцатал
Поглед на местото
Поглед на местото
Грб на Обервајсбах
Обервајсбах is located in Германија
Обервајсбах
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Залфелд-Рудолштат
Општина Шварцатал
Основни податоци
Површина 9,65 км2
Надм. височина 670 м
Население 1.664  (31 декември 2018)
 - Густина 172 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLF
Пошт. бр. 98744
Повик. бр. 036705
Портал www.oberweissbach.de
Координати 50°34′58″N 11°8′40″E / 50.58278° СГШ; 11.14444° ИГД / 50.58278; 11.14444Координати: 50°34′58″N 11°8′40″E / 50.58278° СГШ; 11.14444° ИГД / 50.58278; 11.14444

Местото останало да продолжи да биде административно седиште на новосоздадениот град Шварцатал, на кој претставува дел од 1 јануари 2019 година.

ГеографијаУреди

Обервајсбах е признаено покраинско одморалиште во Природниот парк Тириншка Шума во долината на Вајсбах.

Градски единициУреди

Градот Обервајсбах бил поделен на две единици:

ИсторијаУреди

На 31 декември 2008 година била припоена поранешната општина Лихтенхајн/Бергбан.

Надворешни врскиУреди