Белен (Тирингија)

Белен (германски: Böhlen) — општина во округот Илм, во Тирингија, Германија.

Белен
Грб на Белен
Белен (Тирингија) is located in Германија
Белен (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Илм
Општ. заед. Гросбрајтенбах
Градоначалник Рајнхард Краних (ДХС)
Основни податоци
Површина 6,16 км2
Надм. височина 619 м
Население 666  (31 декември 2006)
 - Густина 108 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IK
Пошт. бр. 98701
Повик. бр. 036781
Портал www.boehlen.de
Местоположба на Белен во рамките на округот Илм
Карта
Координати 50°35′16″N 11°2′36″E / 50.58778° СГШ; 11.04333° ИГД / 50.58778; 11.04333Координати: 50°35′16″N 11°2′36″E / 50.58778° СГШ; 11.04333° ИГД / 50.58778; 11.04333

НаводиУреди