Меленбах-Гласбах

Меленбах-Гласбах (германски: Mellenbach-Glasbach) — поранешна општина во округот Залфелд-Рудолштат, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 1 јануари 2019 година претставува дел од градот Шварцатал.

Меленбах-Гласбах
Место во Шварцатал
Грб на Меленбах-Гласбах
Меленбах-Гласбах is located in Германија
Меленбах-Гласбах
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Залфелд-Рудолштат
Општина Шварцатал
Место единици 5
Основни податоци
Површина 8,82 км2
Надм. височина 370 м
Население 928  (31 декември 2018)
 - Густина 105 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLF
Пошт. бр. 98746
Повик. бр. 036705
Местоположба на место Меленбах-Гласбах во рамките на округот Залфелд-Рудолштат
Карта
Координати 50°35′41″N 11°7′11″E / 50.59472° СГШ; 11.11972° ИГД / 50.59472; 11.11972Координати: 50°35′41″N 11°7′11″E / 50.59472° СГШ; 11.11972° ИГД / 50.59472; 11.11972

ГеографијаУреди

Меленбах-Гласбах се протега во должина од пет километри во долината на Шварца. Местото се наоѓа на околу 380 метри, додека ридовите се издигнуваат на 600 метри височина.

Општински единициУреди

Општината била составена од пет единици:

  • Циркел
  • Блуменау
  • Меленбах
  • Гласбах
  • Обстфелдершмиде

Соседни местаУреди

Соседни места се (почнувајќи од север, надесно): Оберхајн, Унтервајсбах, Обервајсбах, Мојзелбах-Шварцмиле, Белен, Вилденшпринг, Хершдорф и Дребишау.

Надворешни врскиУреди