Монте Карло (патека)

Патеката Монте Карло — улична патека која се наоѓа на градските улици во Монте Карло и Ла Кондамин околу пристаништето на Кнежевство Монако. Најчесто се нарекува „Монте Карло“, но понекогаш е позната и како „Монако“.

Патека „Монте Карло“
Monte Carlo Formula 1 track map.svg Grand Prix Circuit
МестоМонте Карло, Монако
Часовен појасUTC+01:00
Координати43°44′5″N 7°25′14″E / 43.73472° СГШ; 7.42056° ИГД / 43.73472; 7.42056Координати: 43°44′5″N 7°25′14″E / 43.73472° СГШ; 7.42056° ИГД / 43.73472; 7.42056
Сместивост37,000
Оддел на ФИА1
Главни настаниФормула 1
Голема награда на Монако
Формула 2
Голема награда на Монако
Формула Е
Монако еПри (непарни години)
Патека Монте Карло (2015–)
Должина3.337 км
Кругови19
Најбрз круг1:14.820 (Мексико Серхио Перез, Форс Индија-Mercedes, 2017)
5-та варијанта (2003–2014)
Должина3.340 км
Кругови19
Најбрз круг1:14.439 (Германија Михаел Шумахер, Ферари, 2004)
4-та варијанта (1997–2002)
Должина3.370 км
Кругови25
Најбрз круг1:18.023 (Бразил Рубенс Барикело, Ферари, 2002)
3-та варијанта (1986–1996)
Должина3.328 км
Кругови25
Најбрз круг1:21.076 (Германија Михаел Шумахер, Бенетон-Форд, 1994)
2-ра варијанта (1976–1985)
Должина3.312 км
Кругови23
Најбрз круг1:22.637 (Италија Михаел Алборето, Ферари, 1985)
1-ва варијанта (1973–1975)
Должина3.278 км
Кругови20
Најбрз круг1:27.9 (Шведска Руни Петерсон, Лотус-Форд, 1974)
Оригинална патека (1929–1972)
Должина3.145 км
Кругови14
Најбрз круг1:22.2 (Обединето Кралство Џеки Стјуарт, Тирел-Форд, 1971)
Формула Е (2015–)
Најбрз круг53.822 сек. (Обединето Кралство Сем Бирд, Virgin, 2017)

Патеката се користи секоја година за еден викенд во месец мај кога се одржува Големата награда на Монако, дел од календарот на ФИА за Светското првенство во Формула 1, како и Формула 2 и Формула 3000.

ИсторијаУреди

Првата трка се одржала во 1929 година, кога трката ја освоил Вилијам Гровер-Вилијамс со Бугати. Во календарот на Светското првенство во Формула 1, Монако е од првата сезона од 1950 година, а во периодот 1951-1954 не се одржувале натпреварувања. Победникот на првиот натпревар во 1950-тите била аргентинската легенда Хуан Мануел Фанџо со Алфа Ромео. Од 1955 година, натпреварот се одржува секоја година.

Конфигурацијата на била променета 9 пати во текот на годините без да ги наруши нејзините главни карактеристики. Во последната конфигурација користена од 2003 година, најбрзиот круг бил со време од 1:14.439, постигнат во 2004 година од Михаел Шумахер со Ферари.

ОсобеностиУреди

Големата награда на Монако на патеката Монте Карло се одржува еднаш годишно во мај, на улиците на кнежевството, и е најпопуларна патека во светот. Најпознатите делови на патеката се свиоците на Фиба и Тунел.

Конкуренцијата е исклучително напната поради близината на бетонските плочи околу патеката. На крајот од трката некои пилоти губат околу 5% од нивната тежина.

Година Пилот Конструктор Статистика
2017   Германија Себастијан Фетел Ферари Статистика
2016   Обединето Кралство Луис Хамилтон Мерцедес Гран При-Мерцедес Статистика
2015   Германија Нико Розберг Мерцедес Статистика
2014   Германија Нико Розберг Мерцедес Статистика
2013   Германија Нико Розберг Мерцедес Статистика
2012   Австралија Марк Вебер Ред Бул-Рено Статистика
2011   Германија Себастијан Фетел Ред Бул-Рено Статистика
2010   Обединето Кралство Марк Вебер Ред Бул-Рено Статистика
2009   Обединето Кралство Џејсон Батон Браун-Мерцедес Статистика
2008   Обединето Кралство Луис Хамилтон Мекларен-Мерцедес Статистика
2007   Шпанија Фернандо Алонсо Мекларен-Мерцедес Статистика
2006   Шпанија Фернандо Алонсо Рено Статистика
2005   Финска Кими Райконен Мекларен-Мерцедес Статистика
2004   Италија ЈАрно Трули Рено Статистика
2003   Колумбија Хуан Пабло Монтоја Вилијамс-БМВ Статистика
2002   Обединето Кралство Дејвид Култард Мекларен-Мерцедес Статистика
2001   Германија Михаел Шумахер Ферари Статистика
2000   Обединето Кралство Дејвид Култард Мекларен-Мерцедес Статистика
1999   Германија Михаел Шумахер Ферари Статистика
1998   Финска Мика Хакинен Мекларен-Мерцедес Статистика
1997   Германија Михаел Шумахер Ферари Статистика
1996   Франција Оливие Пани Лижие-Муген-Хонда Статистика
1995   Германија Михаел Шумахер Бенетон-Рено Статистика
1994   Германија Михаел Шумахер Бенетон-Форд Статистика
1993   Бразил Ајртон Сена Мекларен-Форд Статистика
1992   Бразил Ајртон Сена Мекларен-Хонда Статистика
1991   Бразил Ајртон Сена Мекларен-Хонда Статистика
1990   Бразил Ајртон Сена Мекларен-Хонда Статистика
1989   Бразил Ајртон Сена Мекларен-Хонда Статистика
1988   Франција Алан Прост Мекларен-Хонда Статистика
1987   Бразил Ајртон Сена Лотус-Хонда Статистика
1986   Франција Алан Прост Мекларен-ТАГ-Порше Статистика
1985   Франција Алан Прост Мекларен-ТАГ-Порше Статистика
1984   Франција Алан Прост Мекларен-ТАГ-Порше Статистика
1983   Финска Кеке Розберг Вилијамс-Форд Статистика
1982   Италија Рикардо Патрезе Брабам-Форд Статистика
1981   Канада Жил Вилнев Ферари Статистика
1980   Аргентина Карлос Ројтеман Вилијамс-Форд Статистика
1979   ЈАР Џоди Шектор Ферари Статистика
1978   Франција Патрик Депаје Тирел-Форд Статистика
1977   ЈАР Џоди Шектор Волф-Форд Статистика
1976   Австрија Ники Лауда Ферари Статистика
1975   Австрија Ники Лауда Ферари Статистика
1974 Предлошка:Country data Швеција Рони Петерсон Лотус-Форд Статистика
1973   Обединето Кралство Џеки Стјуарт Тирол-Форд Статистика
1972   Франција Жан-Пјер Белтоаз БРМ Статистика
1971   Обединето Кралство Џеки Стјуарт Тирол-Форд Статистика
1970   Австрија Јохен Ринт Лотус-Форд Статистика
1969   Обединето Кралство Грем Хил Лотус-Форд Статистика
1968   Обединето Кралство Грем Хил Лотус-Форд Статистика
1967   Нов Зеланд Денис Халм Брабам-Репко Статистика
1966   Обединето Кралство Џеки Стјуарт БРМ Статистика
1965   Обединето Кралство Грем Хил БРМ Статистика
1964   Обединето Кралство Грем Хил БРМ Статистика
1963   Обединето Кралство Грем Хил БРМ Статистика
1962   Нов Зеланд Брус Мекларен Купер-Клајмакс Статистика
1961   Обединето Кралство Стерлинг Мос Лотус-Клајмакс Статистика
1960   Обединето Кралство Стерлинг Мос Лотус-Клајмакс Статистика
1959   Австралија Џак Брабам Купер-Клајмакс Статистика
1958   Франција Морис Трентинјан Купер-Клајмакс Статистика
1957   Аргентина Хуан Мануел Фанџо Мазерати Статистика
1956   Обединето Кралство Стърлинг Мос Мазерати Статистика
1955   Франција Морис Трентинјан Ферари Статистика
1954 Не се одржува
1953
1952
1951
1950   Аргентина Хуан Мануел Фанџо Алфа Ромео Статистика

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди