Марк Вебер (англиски: Mark Webber; р. 27 август 1976) — австралиски поранешен возач на Формула 1.

Марк Вебер

Националност  Австралија Австралија
Болид #
Моментален тим
Кариера во Формула 1 светското првенство
Трки 152
Титули 0
Победи 6
Пиедестали 17
Пол позиции 6
Вкупни поени 356.5
Најбрзи кругови 5
Прва трка ГН на Австралија 2002
Прва победа ГН на Германија 2009
Последна победа ГН на Унгарија 2010
Последна трка ГН на Италија 2010
Пласман во 2007

Во детството се занимавал со картинг, а пред да премине во Формула 1 се натпреварувал во неколку пониси натправари, како и на трката 24 часа Лемана. Вебер во Формула 1 влегол во 2002 година како возач на Минарди, кога ги освоил своите први бодови на првата трка на Голема награда на Австралија, што биле и првите бодови на Минарди во три години. После импресивната прва сезона, преминал во Јагуар, но тука имал две лоши сезони поради слабиот болид. Во 2005 година преминал во Вилијамс и во овој тим го остварил својот најдобар резултат, трето место на Голема награда на Монако, кога го зазел третото место, а тој резултат го поправил во 2009 година, кога по првпат во кариерата победил на Големата награда на Германија, возејќи за Ред бул рејсинг.