Мирогој

гробишта во Загреб

Градски гробишта Мирогој (хрватски: Gradsko groblje Mirogoj ), или само Гробишта Мирогој (хрватски: Groblje Mirogoj) - гробишта што се сметаат[1] дека се меѓу позначајните знаменитости во градот Загреб. На гробиштата има членови на сите религиозни групи : католички, православни, муслимански, еврејски, протестанти, мормони; исто така има и нерелигиозни гробови. Во аркадите се последните почивалишта на многу познати Хрвати .

Мирогој
Панорамски поглед на Мирогој
Податоци
Основани6 ноември 1876
МестоГорњи Град–Медвешќак, Загреб
ЗемјаХрватска
Координати45°50′06″N 15°59′10″E / 45.835° СГШ; 15.986° ИГД / 45.835; 15.986
Типјавни
СопственикГрад Загреб
Мреж. местоgradskagroblja.hr

Историја

уреди
 
Аркада во Мирогој
 
Поглед на црквата Христос Цар од внатрешноста на гробиштата

Гробиштата Мирогој биле изградени на парцела во сопственост на лингвистот Људевит Гај, што ја купил градот во 1872 година, по неговата смрт.[2] Архитектот Херман Боле ја дизајнирал главната зграда. Новите гробишта биле отворени на 6 ноември 1876 година.[2]

Изградбата на аркадите, куполите и црквата на влезот била започната во 1879 година. Поради недостиг на финансиски средства, работата била завршена дури во 1929 година.[3]

За разлика од постарите гробишта, кои биле во сопственост на црква, Мирогој бил во сопственост на градот и прифаќал погребувања од сите религиозни средини.[3]

На 22 март 2020 година, за време на пандемијата СОВИД-19, Загреб бил погоден од земјотрес со јачина од 5,5 степени според Рихтеровата скала кој предизвикал значителни штети низ градот, вклучително и штетата на познатите аркади на гробиштата Мирогој.[4]

Познати личности погребани во Мирогој

уреди

Споменици

уреди
 • Споменик на паднатите хрватски војници во Првата светска војна (1919)
 • Споменик на децата од планината Козара
 • Гробот на народните херои (1968)
 • Спомен крст на војниците на хрватската домашна стража (1993)
 • Споменик на жртвите од Блајбург и патот на крстот (1994)
 • Германски воени гробишта (1996) за повеќе од 4.430 смртни случаи [9]
 • Споменик на „Гласот на хрватските жртви - Ѕид на болката“ (на хрватските жртви на Хрватската војна за независност )

Локација и пристап

уреди

Се наоѓа денес во градскиот округ Горњи Град-Медвешчак, на патот по улиците Мирогојска и Херман Боле.

Автобуската линија 106 сообраќа помеѓу гробиштата и автобускиот терминал Каптол во срцето на Загреб на секои 20 минути за време на работното време на гробиштата. Поретко линија, 226 (на секои 35-40 минути), исто така, започнува од Каптол по истата рута, но продолжува понатаму на исток до терминалот Светице, директно поврзувајќи се со паркот Максимир .

Галерија

уреди

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
 1. „Beautiful cemetery worth a visit - Mirogoj Cemetery, Zagreb Traveller Reviews“.
 2. 2,00 2,01 2,02 2,03 2,04 2,05 2,06 2,07 2,08 2,09 2,10 2,11 2,12 2,13 2,14 2,15 2,16 Švigir 2010.
 3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 Švigir 2010, cited in Polić 2011
 4. Kiš, Patricia (24 March 2020). „FOTO: NADREALNI PRIZORI S MIROGOJA Potres je izazvao milijunsku štetu: ugrožene su čuvene Bolléove arkade, a crkvi Krista Kralja prijeti urušavanje“. Jutarnji list (хрватски). Посетено на 3 March 2021.
 5. „Milan Bandić pokopan na Mirogoju: Ispraćen uz pjesmu Pod brajde, okupilo se jako puno ljudi. Emotivne govore održali Ljubo Jurčić i Jelena Pavičić Vukičević“. Dnevnik.hr (хрватски). 3 March 2021. Посетено на 3 March 2021.
 6. „Arsen Dedić pokopan na Mirogoju“. Slobodna Dalmacija (хрватски). 25 August 2015. Посетено на 27 August 2020.
 7. „Umro Rajko Dujmić: Legendarni glazbenik podlegao teškim ozljedama nakon nesreće“. Jutarnji list (хрватски). 4 August 2020. Посетено на 30 October 2020.
 8. Maximilian Njegovan Архивирано на 18 јули 2011 г.
 9. kriegsgraeberstaetten.volksbund.de: click suchen, select 'Kroatien', click on Friedhof suchen and select Zagreb-Mirogoi

Надворешни врски

уреди