Здуње (Гостиварско)

село во Гостиварско

Здуње — село во Општина Гостивар, во околината на градот Гостивар.

Здуње
Zdunje 05.JPG

Поглед кон Здуње

Здуње is located in Македонија
Здуње
Местоположба на Здуње во Македонија
Координати 41°47′39″N 20°52′32″E / 41.79417° N; 20.87556° E / 41.79417; 20.87556Координати: 41°47′39″N 20°52′32″E / 41.79417° N; 20.87556° E / 41.79417; 20.87556
Општина Гостивар
Население 2140 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 07037
Надм. вис. 548 м
Здуње на општинската карта
Здуње во Општина Гостивар.svg

Атарот на Здуње во рамките на општината
Commons-logo.svg Здуње на Ризницата

Географиja и местоположбаУреди

ИсториjaУреди

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Според статистиката на Васил К'нчов („Македониja, Етнографиja и статистика“) од 1900 година, во Здуње живееле 485 жители, од кои 300 Турци, 120 Албанци и 65 Македонци.

Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Долнени имало 64 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[1]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 2.140 жители[2] и претставува голема населба.

На табелата е прикажан националниот состав на населението низ сите пописни години:[3]

Година Македонци Албанци Турци Роми Власи Срби Бошњаци Ост. Вкупно
1948 731
1953 133 516 205 3 858
1961 132 233 516 6 3 890
1971 153 226 722 10 1.111
1981 133 251 708 5 19 1.116
1994 329 619 676 7 1 1.632
2002 467 998 659 1 6 2.140

РодовиУреди

Здуње е мешано село.

Според истражувањата од 1951 година, родови во селото:

Македонски

 • Аризевци (8 к.) доселени се од некое село во Порече. Многумина ги сметаат за најстар род во селото.
 • Јаковчевци (5 к.) доселени се од селото Горна Бањица. И они се стари доселеници.
 • Премчевци (1 к.) доселени се од селото Печково.
 • Бојовци (1 к.) доселени се однекаде.
 • Јаковлевски (1 к.) доселени се од селото Пожаране. Таму се викале Чавдаровци. И во Пожаране биле доселени. Они потекнуваат од предок Влав.

Турски

 • Бандевци (17 к.) доселени се однекаде. Они се многу стар доселенички род.
 • Нуиовци (4 к.) доселени се од Анадолија.
 • Куртишовци (7 к.) они се од право турско потекло.
 • Ѓор Гулевци (15 к.) наведуваат дека се од турско потекло.
 • Ќуфалевци (28 к.) доселени се од Љума во северна Албанија. Основачот на родот бил Албанец. Но сега зборуваат турски. Они се најстар муслимански род во селото, доселени се во XVIII век.
 • Гафур (1 к.) доселени се од Бањица, зборуваат турски. А доселени се од Албанија.
 • Цабир (1 к.) доселени се од селото Врапчиште. Подалечно потекло од Албанија.

Албански


Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Изборно местоУреди

Во селото постојат изборните места бр. 531 и 531/1 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[5]

На претседателските избори во 2019 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 1.634 гласачи.[6]

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

Во селото постои фудбалскииот клуб Слога кој моментално е неактивен. Последен пат се натпреваруваше во општинската лига на Гостивар во сезоната 2015/16 кога заврши на третото место. Најголемиот успех го постигна во сезоната 2011/12 кога за првпат играше во третата лига Запад, но се откажа на полусезона.

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

 1. D.M.Brancoff. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, стр.124-125.
 2. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 3. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
 4. Трифуноски, Јован (1976). Полог: антропогеографска проучавања. Белград: САНУ.
 5. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
 6. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врскиУреди