Милошево — село во Општина Крушево, во околината на градот Крушево.

Милошево
Милошево is located in Македонија
Милошево
Местоположба на Милошево во Македонија
Координати 41°18′33″N 21°18′45″E / 41.30917° СГШ; 21.31250° ИГД / 41.30917; 21.31250Координати: 41°18′33″N 21°18′45″E / 41.30917° СГШ; 21.31250° ИГД / 41.30917; 21.31250
Општина Крушево
Население 50 жит.
(поп. 2002)
Милошево на општинската карта
Милошево во Општина Крушево.svg

Атарот на Милошево во рамките на општината

Географиja и местоположбаУреди

ИсториjaУреди

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Според последниот попис на населението од 2002 година, во Милошево живеат 50 жители, од кои:[1]

Националност Вкупно
Македонци 38
Срби 12

РодовиУреди

Милошево е македонско-српско село.

  • Српски родови во селото се: Загориќи (2 к.), Стојисављевиќи (2 к.), Стричевиќи (2 к.), Ружица (1 к.) и Суботиќи (1 к.) сите доселени од Далмација, Хрватска. Во Суботиќи живеел домазет од селото Острилци. И во една куќа од родот Стричевиќи живеел домазет од Базерник.
  • Македонски род: Огњановци (1 к.) доселени се од Бирино, таму се доселиле од некое село во Железник.[2]

Општествени установиУреди

Администрација и политикаУреди

Изборно местоУреди

Во селото постои изборното место бр. 1200 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на приватен објект.[3]

На претседателските избори во 2019 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 40 гласачи.[4]

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.
  2. Trifunoski F., Jovan (1998). Битољско-Прилепска котлина : антропогеографска проучавања (1914-1997). Srpska akademija nauka i umetnosti. ISBN 8670252678. OCLC 469501519.
  3. "Описи на ИМ". Посетено на 3 ноември 2019.
  4. "Претседателски избори 2019". Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врскиУреди