Отвори го главното мени

ГеографијаУреди

МестоположбаУреди

Општината се наоѓа во близина на границата со сојузната покраина Северна Рајна-Вестфалија, западно од Шаумбуршката Шума, непосредно од Средногерманскиот Канал. Низ општината тече потокот Рие.

Соседни општиниУреди

Соседни општини се: општината Мербек, градот Штатхаген, општините Хелпзен и Зегебрух, како и градот Бикебург.

Општински единициУреди

Хеспе се состои од следниве места:

  • Хеспе
  • Хидензен
  • Лефезен
  • Штемен

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди