Хеспе (германски: Hespe) — општина во округот Шаумбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Хеспе
Воздушен поглед на Хеспе
Воздушен поглед на Хеспе
Хеспе is located in Германија
Хеспе
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Шаумбург
Општ. заед. Нинштет
Градоначалник Уве Гроне (СДП)
Основни податоци
Површина 6,49 км2
Надм. височина 53 м
Население 2.055 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 317 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHG
Пошт. бр. 31693
Повик. бр. 05721, 05722, 05724
Портал www.gemeinde-hespe.de/
Местоположба на Хеспе во рамките на округот Шаумбург
Карта
Координати 52°20′1″N 9°6′17″E / 52.33361° N; 9.10472° E / 52.33361; 9.10472Координати: 52°20′1″N 9°6′17″E / 52.33361° N; 9.10472° E / 52.33361; 9.10472

ГеографијаУреди

МестоположбаУреди

Општината се наоѓа во близина на границата со сојузната покраина Северна Рајна-Вестфалија, западно од Шаумбуршката Шума, непосредно од Средногерманскиот Канал. Низ општината тече потокот Рие.

Соседни општиниУреди

Соседни општини се: општината Мербек, градот Штатхаген, општините Хелпзен и Зегебрух, како и градот Бикебург.

Општински единициУреди

Хеспе се состои од следниве места:

  • Хеспе
  • Хидензен
  • Лефезен
  • Штемен

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врскиУреди