Мајлинда Келменди

Мајлинда Келменди (Пеќ, 9 мај 1991)[1][2] — косовско-албански[3][4] џудист која се натпреварува во категорија до 52 килограми. Таа е двократен европски и светски шампион во нејзината категорија.[5] Во 2014 Келменди станала прворангирана на списокот на меѓународната џудо федерација, по што била одликувана од претседателот на Косово Атифете Јахјага со „претседателски орден на честа“. На 7 август 2016 станала првиот косовски спортист кој освоил медал на олимписките игри откако Келменди земала златен медал на игрите 2016 во Рио де Жанеиро во категоријата џудо за жени до 52 килограми.[6] Таа претходно ја претставувала Албанија на игрите во 2012, но не успеала да освои медал.[7]

Мајлинда Келменди
Лични податоци
НационалностКосово
Роден(а)9 мај 1991(1991-05-09)(33 г.)
Пеќ, САП Косово, Србија, СФР Југославија
Тежина52 kg (115 lb; 8.2 st)
Спорт
СпортЏудо
Ранг1 (52kg)

Медали

уреди

Извор:[8]

2009
  Светски куп − 52 кг, Прага
2010
  Светски куп − 52 кг, Софија
  Европски куп − 52 кг, Сараево
  Гран При − 52 кг, Тунис
  Светски куп − 52 кг, Талин
2011
  Светски куп − 52 кг, Софија
  Гран При − 52 кг, Диселдорф
  Светски куп − 52 кг, Лисабон
  Светски куп − 52 кг, Рим
  Светски куп − 52 кг, Минск
  Гран При − 52 кг, Абу Даби
  Пран При − 52 кг, Амстердам
2012
  Европски куп − 52 кг, Прага
  Светски куп − 52 кг, Рим
  Светски куп − 52 кг, Истанбул
  Гран При − 52 кг, Абу Даби
2013
  Грен слем − 52 кг, Париз
  Гран При − 52 кг, Диселдорф
  Гран При − 52 кг, Самсун
  Европско првенство − 52 кг, Будимпешта
  МЏФ Светски мастерс − 52 кг, Тјумењ
  Светско првенство − 52 кг, Рио де Жанеиро
2014
  Грен слем − 52 кг, Париз
  Гран При − 52 кг, Самсун
  Европско првенство − 52 кг, Монпелје
  Гран При − 52 кг, Будимпешта
  Светско првенство − 52 кг, Челабинск
  Грен слем − 52 кг, Абу Даби
2015
  Грен слем − 52 кг, Париз
  Грен слем − 52 кг, Абу Даби
2016
  Грен слем − 52 кг, Париз
  Европско првенство − 52kg, Казан
  Гран при − 52 кг, Будимпешта
  Олимписки игри − 52 кг, Рио де Жанеиро
2017
  Грен слем − 52 кг, Париз

Наводи

уреди
  1. „Kosovo: Majlinda, the judo star“. BalcaniCaucaso. Посетено на 28 August 2013.
  2. „The Olympics Interview: Majlinda Kelmendi“. FP. Посетено на 28 August 2013.
  3. „London 2012: Judoka's Kosovo Olympic bid turned down“. Посетено на 8 August 2016.
  4. „Majlinda Kelmendi“. BBC. Посетено на 22 April 2013.
  5. „Kosovo Albanian judoka Majlinda Kelmendi wins the European Judo Championships 2016“. Посетено на 7 August 2016.
  6. MacPhail, Cameron (7 August 2016). „Majlinda Kelmendi makes history with victory in women's judo as Kosovo wins first ever gold medal“. rio2016.com. Rio 2016. Архивирано од изворникот на 8 August 2016. Посетено на 7 August 2016.
  7. „BBC Sport – London 2012 Olympics – Majlinda Kelmendi : Albania, Judo“. Посетено на 8 August 2016.
  8. „Majlinda Kelmendi, Judoka, JudoInside“. Посетено на 8 August 2016.