Кошарка на Летните олимписки игри 1984

Кошарката на Летните олимписки игри 1984 — официјален кошаркарски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Лос Анџелес, САД и тоа во машка и во женска конкуренција.

11. Олимписки турнир во кошарка
Лос Анџелес 1984
Податоци
ДомаќинСАД
ГрадЛос Анџелес
Дата29 јули – 10 август
Мажи
Екипи12
Медали
1 злато САД
2 сребро Шпанија
3 бронза  Југославија
Жени
Екипи6
Медали
1 злато САД
2 сребро Јужна Кореја
3 бронза  Кина
Турнир
← Москва 1980  Сеул 1988 →

МедалиУреди

МажиУреди

Настан Злато Сребро Бронза
Мажи   САД (USA)   Шпанија (ESP)   Југославија (YUG)

ЖениУреди

Настан Злато Сребро Бронза
Жени   САД (USA)   Јужна Кореја (KOR)   Кина (CHN)

ТабелаУреди

Место Мажи Жени
Земја Н Поб. Пор. Земја Н Поб. Пор.
    САД 8 8 0   САД 6 6 0
    Шпанија 8 6 2   Јужна Кореја 6 4 2
    Југославија 8 7 1   Кина 6 3 3
4   Канада 8 4 4   Канада 6 2 5
5   Италија 8 6 2   Австралија 5 1 4
6   Уругвај 8 3 5   Југославија 5 1 4
7   Австралија 8 4 4
8   Западна Германија 8 2 6
9   Бразил 7 3 4
10   Кина 7 2 5
11   Франција 7 1 6
12   Египет 7 0 7

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди