Европско првенство во кошарка 1991

Европското првенство во кошарка 1991 или Евробаскет 1991 е 27. европско кошаркарско првенство организирано од ФИБА Европа. Првенството се одржало во Италија и шампион била селекцијата на Југославија.

Рим Палацо дело Спорт од Piazzale dello Sport

Прва фаза уреди

Група A уреди

  Бугарија   Полска 75-83
  Југославија   Шпанија 76-67
  Шпанија   Бугарија 94-93
  Југославија   Полска 103-61
  Полска   Шпанија 66-89
  Бугарија   Југославија 68-89
позиција тим натпревари победи порази резултати бодови кош раз.
1.   Југославија 3 3 0 268:196 6 +72
2.   Шпанија 3 2 1 234:236 5 -2
3.   Полска 3 1 2 211:251 4 -40
4.   Бугарија 3 0 3 236:266 3 -30

Група B уреди

  Франција   Чехословачка 104-80
  Грција   Италија 82-72
  Грција   Чехословачка 113-123
  Италија   Франција 75-72
  Грција   Франција 83-91
  Италија   Чехословачка 102-80
позиција тим натпревари победи порази резултати бодови кош раз.
1.   Италија 3 2 1 259:224 5 +35
2.   Франција 3 2 1 257:248 5 +9
3.   Грција 3 1 2 278:286 4 -8
4.   Чехословачка 3 1 2 283:319 4 -36

Разигрување за 5 - 8 место уреди

тим 1 тим 2 рез.
  Грција   Бугарија 110-83
  Чехословачка   Полска 85-72

Разигрување за 1 - 4 место уреди

тим 1 тим 2 рез.
  Франција   Југославија 76-97
  Италија   Шпанија 93-90

Финале уреди

место тим 1 тим 2 рез.
7 место   Бугарија   Полска 86-90
5 место   Грција   Чехословачка 95-79
3 место   Шпанија   Франција 101-83
финале   Италија   Југославија 73-88

Конечен распоред уреди

  1.   Југославија
  2.   Италија
  3.   Шпанија
  4.   Франција
  5.   Грција
  6.   Чехословачка
  7.   Полска
  8.   Бугарија

Тим на турнирот уреди

Наводи уреди

  1. „Antonio Martín“. Архивирано од изворникот на 2011-09-07. Посетено на 2011-09-09.