Манастир „Св. Архангели“ - Чука (Костурско)

манастир во Чука, Костурско

Свети Архангели (грчки: Ιερά Μονή Ταξιαρχών Τσούκας) — средновековен манастир во Костурско, Егејска Македонија.[1] Влегува во состав на Костурската епархија на Цариградската патријаршија. Изворно ѝ припаѓал на Охридската архиепископија.

Свети Архангели
Ιερά Μονή Ταξιαρχών Τσούκας
Поглед на црквата
Карта
40°25′55.88″N 21°4′28.38″E / 40.4321889° СГШ; 21.0745500° ИГД / 40.4321889; 21.0745500
МестоЧука, Костурско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Културнонаследна категоријаспоменик на културата
ЗавршенаXIII век
Управа
Архијерејско намесништвоКостурско
ЕпархијаКостурска

Манастирот се наоѓа во областа Нестрамкол, на врв на карпа кај напуштеното село Чука, на 1,5 км од с. Радигоже и на 21 км од градот Костур.

Друг поглед на црквата

На крајот од XIII век манастирот е живописан со помош на царевите од династијата Палеолози.[2] Во 1684 г. селото Чука и овој манастир, заедно со селото Галишта и неговата црква „Св. Ѓорѓи“ му се дадени на манастирот „Пресв. Богородица Мавровска“ како негов имот.[3] Манастирот е разурнат во 1943 г. од италијанската окупаторска војска. За време на Граѓанската војна (1946 – 1949) жителите на Чука се иселиле и селото останало запустено.

Од манастира денес се зачувани три градби — манастирската црква, црквата „Живоносен Извор“ и манастирската трпезарија.

Во 1962 г. манастирот е прогласен за споменик на културата.[4]

Литература

уреди
  • Αλεξίου, Γεώργιος. Ιερά Μονή Ταξιαρχών Τσούκας Καστοριάς, Καστοριά, 2007.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Ιερά Μονή Ταξιαρχών Τσούκας Καστοριάς
  2. Παντελής Τσαμίσης, Η Καστοριά και τα μνημεία της σ.149, τύποις Αλευροπούλου, Εν Αθήναις 1949
  3. D. M. Nicol. Two Churches of Western Makedonia, в: Byzantinisch Zeitschrift, t.49. pp. 99-100, 1956[мртва врска]
  4. „архивски примерок“. Διαρκής κατάλογος κηρυγμένων αρχαιολογικών τόπων και μνημείων. Архивирано од изворникот на 2021-10-28. Посетено на 5 мај 2018. Занемарен непознатиот параметар |заглавие= (help)